ZSBD-2st-1.2-w3.tresc-1.1-Slajd3

Z Studia Informatyczne
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Funkcjonalność aktywnych bazy danych

Funkcjonalność aktywnych bazy danych


W klasycznych, nieaktywnych bazach danych wszelkie działania wykonywane przez system bazy danych, a związane z realizacją procesów informacyjnych użytkownika są uaktywniane przez aplikacje bazy danych. Autonomiczne w stosunku do aplikacji użytkownika są jedynie procesy realizujące działania systemowe, na przykład takie jak obsługa logów, wykrywanie zakleszczeń, przydział i zwalnianie zasobów, itp.

Aktywne systemy baz danych potrafią same uruchamiać zadania związane z realizacją procesów informacyjnych użytkownika, w sposób niezależny od aplikacji bazy danych. Wymaga to rozszerzenia funkcjonalności klasycznych systemów baz danych o trzy dodatkowe funkcje: monitorowania przez system zarządzania bazą danych zdarzeń zachodzących w bazie danych, ewaluacji warunków przypisanych tym zdarzeniom oraz autonomicznego „odpalania akcji, czyli uruchamiania kodu specjalnych procedur składowanych w bazie danych.

Na slajdzie zilustrowano ideę działania aktywnych baz danych. Pojawiające się w historii życia bazy danych i zdefiniowane przez jej użytkowników zdarzenia są przyczyną autonomicznego odpalania akcji. Odpalane akcje mogą generować zdarzenia, które będą przyczyną odpalenia kolejnych akcji.

Większość współczesnych systemów baz danych posiada funkcjonalność aktywnej bazy danych.


<< Poprzedni slajd | Spis treści | Następny slajd >>