Dyskusja

Z Studia Informatyczne
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Na tej stronie wszyscy mogą pisać o wszystkim co ich dręczy. To jest tzw. HydePark.

Admini Wiki muszą poprawić

Nie dziala resize dla thumbnails

Np.

[[grafika:MN_teaser.png|thumb|50px|left]] 

daje

MN teaser.png


Z drugiej strony,

[[grafika:MN_teaser.png|thumb|left]] 

daje

MN teaser.png


Piotr Krzyżanowski 12:45, 21 cze 2006 (CEST)

Może dlatego: "You will also be able to see if the script has found either ImageMagick or the PHP GD extension for generating thumbnails."? LukMak 13:03, 21 cze 2006 (CEST)

Powinno działać wstawianie flashy

Jeśli ktoś chce wstawić flasha, to niech go wyśle i wpisze w wikitekście

<flash>file=nazwa.swf</flash>

Nawet udało mi się flasha zembedować na Miejsce do testów i prób --Krzysztof Ciebiera 16:57, 23 cze 2006 (CEST)

Inne

Jak wygodnie konwertować pliki .eps to .png (pod Windows)?

  1. Polecam program GIMP. Jest to Wolne Oprogramowanie, do ściągnięcia dla Uniksów, Windows i Mac. Najlepiej działa z Linuksem, pod którym zaczął powstawać. LukMak 14:24, 13 cze 2006 (CEST)

OK, dziękuję za odpowiedź. Chciałbym tylko dodać, że z GIMPem jest tylko jeden problem, o którym opowiem na przykładzie: rysuję mały diagram bezpośrednio w LaTeXie, konwertuje do .eps za pomocą xfig, powiedzmy. GIMP konwertuje to do .png, ale dostaję w wyniku mały diagramik w lewym górmym rogu *wraz* z całą czystą stroną A4. To teraz wypada wyciąć sam diagramik jakimś programem do obróbki zdjęć i gotowe! Ale ja mam do zrobienia > 200 diagramów (teoria kategorii...) różnej maści i to mnie trochę przeraża. Nie ma Pan pomysłu jak uprościć ten proces? (pqw)

Stworzyłem xfigiem epsa, wczytałem do Gimpa, zapisałem jako png i wszystko jest OK. Być może to już xfig wczytuje stronę A4 bo taką dostaje z LaTeXa? Nie wiem, u mnie działa, ale nie tworzyłem rysunku Latexem. Prawdę mówiąc to nie wiem jak prosto przekonwertować .tex do .eps :) Rysunki robię w Inkscape (svg), wykresy dzięki gnuplot. LukMak 12:50, 21 cze 2006 (CEST)

LaTeX do Wiki

  1. Czy istnieja jakies rozsadne sposoby konwersji plikow zrodlowych w LaTeXie do jezyka wiki, ktorym sie tu poslugujemy? Co z plikami LaTeXowymi, ktore uzywaja dodatkowych pakietow .sty?
    Większość symboli matematycznych powinna działać po skopiowaniu wprost (to dzięki pewnemu Polakowi!). Czasem jakiś mniej używany symbol może być niedostępny. Test:
    O żadnym narzędziu konwersji nie słyszałem. Mediawiki to nie jest webowa wersja LATEXa, więc chyba trzeba konwertować ręcznie lub jakimś awkiem albo sedem. Wygląd strony www zależy od styli CSS a te każdy użytkownik może ustalić sobie wedle własnego uznania i potrzeb (na przykład słabego wzroku lub innych disabilities). Ważna jest treść a nie wygląd. LukMak 14:24, 13 cze 2006 (CEST)

Może ktoś już napisał taki skrypt konwertujący prosty LaTeX do wikitekstu? Przykry 15:58, 14 cze 2006 (CEST)

  1. Proste przykłady wzorów matematycznych, których w każdym wykładzie jest mnóstwo

Parser nie mógł rozpoznać (błąd składni): {\displaystyle ć = x + y}

W każdym dokumencie są używane: amsmath,amsfonts,amssymb,amsthm oraz są definiowane różne zestawy makr. Czy to będzie działać? jk

Przeglądarka do wikitekstu offline?

Chciałbym dowiedzieć się, czy istnieje coś, w czym można podejrzeć wikitekst zanim umieści się go w repozytorium. Zapewne wielu z nas będzie działać w trybie off-line, pisząc tekst w zwykłym edytorze. Przydałoby się móc obejrzeć efekt od czasu do czasu, podobnie jak to robimy pisząc w LaTeX'u. Przykry 15:58, 14 cze 2006 (CEST)

Prezentacje elektroniczne, formatowanie modulow

Z gory prosze o wybaczenie, jezeli poruszam kwestie, ktore dawno zostaly juz rozstrzygniete i informacje o nich zostaly gdzies zagrzebane na ktorejs z stron wiki. Pozwole sobe zacytowac z materialow, ktore otrzymalem jakis czas temu jako wytyczne do przygotowywania materialow:

Każdy slajd powinien zawierać nie więcej niż 6 punktów.

Tytuł slajdu powinien być zapisany z użyciem czcionki Times o rozmiarze 36 pkt. Punkty slajdu powinny być zapisane z użyciem czcionki Arial o rozmiarze 24 pkt. Listing programu bądź komendy powinny być wyróżnione czcionką maszynową (Courier). Tytułu slajdu ani punktów nie należy kończyć kropką. Punkty slajdu powinny być wyrównane do lewej strony. Odstępy między wierszami powinny wynosić 1 wiersz, przed akapitem ― 0,2 wiersza, po akapicie – 0 wierszy. Ustawienia slajdu (marginesy) powinny być zgodne z załączonym wzorcem.

Stylu czcionki używa się dla podkreślenia wagi słów lub fraz. I tak, kursywa zarezerwowana jest dla wyróżnienia terminów obcojęzycznych, terminów definiowanych oraz cytatów (nieoznaczonych wówczas znakiem cudzysłowu). Pogrubienie ― dla uwypuklenia słów kluczowych lub ważnych informacji, np. definicji. Stylów nie należy łączyć. Należy unikać pisania słów i zdań wyłącznie wielkimi literami.

Tło slajdu ma kolor granatowy, gradientowy – ciemniejszy w górnej części slajdu, jaśniejszy w dolnej części slajdu. Kolor tekstu to żółty dla tytułu slajdu, biały dla punktów slajdu.

Jezeli powyzsze jest wciaz aktualne, to jak to sie ma do przykladu tutaj: Slajdy w formacie PDF?

Pytanie drugie: skoro format wyjsciowy to ma byc mediawiki, to czy mozna przygotowac pliki w texu/wordzie opisujace czesc wykladu (np definicje, twierdzenia itp) oraz slajdy .ppt/lyx pokazujace animacje, rysunki itd? Innymi slowy, czy moge przygotowac czesc materialow do jednego modulu w wordzie, nastepna czesc w texu i dolozyc slajdy w ppt? W koncu nie ma sensu chyba tworzyc slajdow dla samej radosci ich tworzenia (np. majac oryginalny slajd z wykladow przygotowanych na PP z skomplikowana definicja aby sie zmiescic w wymaganej liczbie 6 wierszy * 6 slow dla naszego projektu, wypisujemy slowa kluczowe a potem ponizej przepisujemy calosc z oryginana jako mediawiki...)

I jeszcze jedno: jezeli wskazowki do tworzenia slajdow sa aktualne, to jak mocno nalezy sie ich trzymac? Czy okazjonalne pojawienie sie slajdu z 7 punktami/wierszami spowoduje armageddon i zawalenie calego projektu, czy jest czyms, na co nalezy sie z gory zgodzic? Szopen 08:55, 22 cze 2006 (CEST)


To jest przykład slajdu zgodnego z wytycznymi!

Wykład_1_Slajd_1

M.Zakrzewicz

SCORM a MediaWiki

Tak z ciekawości - jak z MediaWiki powstaną SCORM-y? Jakie narzędzie jest do tego przewidziane? jk

MIgracja miedzy wiki

Poniewaz mam praktycznie mowiac caly przedmiot (za wyjatkiem kilkuset slajdow z trzech ostatnich wykladow) na elearning.cs.put.poznan.pl, interesuje mnie, jak mozna przemigrowac te strony? Kto hest administratorem osilka? Czy osilek trzyma dane w bazie danych sql? Szopen 12:58, 8 sie 2006 (CEST)

KOntakt z administatorem pilnie potrzebny

Wykonuje testy oprogramowania naszych kolegow do uploadu na wiki. Poniewaz nie dziala, potrzebuje kontakt z administratorem w celu usuniecia blednie zaladowanych stron Szopen 13:08, 8 sie 2006 (CEST)