AWWW-1st3.6-w02.tresc-1.1-Slajd26

Z Studia Informatyczne
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Extensible HyperText Markup Language (XHTML)

Extensible HyperText Markup Language (XHTML)


Extensible HyperText Markup Language (XHTML) to HTML sformułowany jako XML, w pewnych obszarach okrojony, a w innych rozszerzony. Rekomendacja (W3C) XHTML 1.0 może być traktowana jako następca HTML 4.01 (HTML4 jest aplikacją SGML, ale nie XML!).

XHTML „łączy siłę HTML 4 z mocą XML”. HTML 4 jest sprawdzonym językiem do publikacji treści w Internecie. Z kolei niekwestionowaną zaletą XML jest bardziej uporządkowana składnia i w konsekwencji łatwość przetwarzania maszynowego. Ponadto, dzięki dostosowaniu składni do reguł XML, XHTML w przeciwieństwie do HTML daje autorom możliwość równoczesnego wykorzystania w dokumencie innych języków znaczników opartych o XML, np. MathML – do reprezentacji wyrażeń matematycznych; SMIL – do tworzenia interaktywnych prezentacji audiowizualnych; SVG – do grafiki wektorowej.

Język XHTML jest bardzo ważny z punktu widzenia aplikacji dla urządzeń mobilnych typu telefony komórkowe czy PDA. W ramach języka XHTML wyróżniono jego podzbiór: XHTML Basic, który ma stanowić bazę dla rozszerzeń zorientowanych na poszczególne typy specjalistycznych urządzeń. Rozszerzenie o nazwie XHTML-MP (Mobile Profile) ma szansę stać się następcą języka WML, wykorzystywanego w aplikacjach dla urządzeń mobilnych.

Dokument XHTML musi być poprawnie sformułowanym dokumentem XML, stąd szereg różnic składniowych między HTML a XHTML. Przykładowo, ponieważ w XML wielkość liter ma znaczenie przyjęto, że w XHTML nazwy elementów i atrybutów są pisane małymi literami.


<< Poprzedni slajd | Spis treści | Następny slajd >>