ZSBD-2st-1.2-lab10.tresc-1.4-Slajd3

Z Studia Informatyczne
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Wprowadzenie do laboratorium

Wprowadzenie do laboratorium


Obecne ćwiczenie poświęcone jest przedstawieniu możliwości przetwarzania danych multimedialnych wprowadzonych przez standard SQL/MM. W szczególności zajmiemy się częścią standardu, która dotyczy przetwarzania obrazów (część 5 SQL/MM Still Image). Dowiecie się państwo jak można załadować obrazy do bazy danych, oraz przećwiczycie odczytywanie ich parametrów, wykonywanie zapytań typu Content Based Retrieval i modyfikowanie obrazów zapisanych w bazie danych.

Niektóre zadania i sposoby rozwiązania niektórych problemów, przedstawione na zajęciach wykorzystują język proceduralny PL/SQL charakterystyczny dla SZBD Oracle i najprawdopodobniej nie będą działać w innych SZBD. Należy jednak zwrócić uwagę na to, iż wiele innych popularnych SZBD ma zaimplementowany własny język proceduralny. Przykładowo, PostgreSQL posiada język PL/pgSQL, DB2 - SQL/PL, Microsoft SQL Server i Adaptive Server Enterprise (Sybase) - T/SQL. Możliwość pisania składowanych procedur istnieje również w MySQL od wersji 5.0. W chwili pisania slajdów jedynym SZBD implementującym standard SQL/MM Still Image był SZBD Oracle w wersji 10g i dlatego ćwiczenie przygotowano w oparciu o ten SZBD. Funkcjonalność opisana przez standard SQL/MM Still Image jest dostępna w wielu SZBD (np. DB2) jednak interfejsy umożliwiające dostęp do tej funkcjonalności są niezgodne ze standardem. W przypadku DB2 stworzono również bardzo prostą, zgodną ze standardem, implementację typu SI_STILLIMAGE („DB2 UDB still image extender”) wykorzystującą bibliotekę ImageMagick. Nie zawiera ona jednak funkcjonalności Content Based Image Retrieval którą poznacie państwo na zajęciach.

Rysunek na slajdzie pokazuje strukturę tabeli, która będzie podstawą zadań z SQL/MM. Tabela ma nazwę FLAGS i przechowuje obrazy flag różnych państw. Kolejne atrybuty to: COUNTRY określający nazwę kraju, FILENAME atrybut pomocniczy określający nazwę pliku z flagą oraz atrybut FLAG typu SI_STILLIMAGE reprezentujący obraz flagi.


<< Poprzedni slajd | Spis treści | Następny slajd >>