|
W zależności od technologii i techniki projektowania specjalizowane układy scalone klasyfikujemy w następujących kategoriach:
- układy zamawiane przez użytkownika (Full Custom),
- układy projektowane przez użytkownika (Semi Custom),
- układy programowane przez użytkownika (FPLD – Field Programmable Logic Devices).
Największe układy ASIC są zwykle produkowane w wielkich seriach i najczęściej całkowicie wykonywane przez producenta dla zamawiającego (Full Custom). Rola zamawiającego ogranicza się do przedstawienia wymagań (założeń projektowych), a do producenta należy wykonanie projektu, prototypu, sprawdzenie działania prototypu oraz ostateczna produkcja. Układy takie opłaca się produkować tylko w bardzo dużych seriach (np. sprzęt powszechnego użytku, mikrokomputery) lub do wyjątkowych zastosowań.
Cechą charakterystyczną układów Semi Custom jest wielokrotne wykorzystywanie raz zaprojektowanych bloków funkcjonalnych, które są przechowywane w bibliotece (w praktyce w pamięci komputera). Bloki takie są często zwane komórkami bibliotecznymi. W układach Semi custom typowym uproszczeniem projektowania jest standaryzacja komórek bibliotecznych przez narzucanie jednolitych wymagań dotyczących kształtu, wymiarów, rozmieszczenia szyn zasilania, wejść i wyjść, co pozwala w znacznym stopniu zautomatyzować proces projektowania struktury fizycznej układu.
Struktura fizyczna każdego układu zaprojektowanego w stylu Full Custom lub Standard Cells wymaga przygotowania projektów masek produkcyjnych i przeprowadzenia złożonego procesu technologicznego. Oznacza to, że czas potrzebny do otrzymania prototypowych egzemplarzy nowo zaprojektowanego układu jest rzędu co najmniej kilku tygodni.
Z tych powodów coraz większą rolę w technice cyfrowej odgrywają programowalne moduły logiczne (FPLD – Field Programmable Logic Devices), krótko zwane układami (strukturami) programowalnymi.
|