Systemy mobilne wyklad 2-Slajd4

Z Studia Informatyczne
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Polaczenia w systemach mobilnych

Polaczenia w systemach mobilnych


W systemach mobilnych wyrózniamy rózne rodzaje mediów transmisyjnych, zaleznych od wymaganego zasiegu i przepustowosci oraz osrodka, w którym pracuje siec. Polaczenia bezprzewodowe spinaja czesc stacjonarna (choc nie tylko), natomiast polaczenia bezprzewodowe sa przeznaczone glównie do zapewnienia komunikacji uzytkownikom mobilnym. Wyrózniamy kilka rodzajów stosowanych laczy bezprzewodowych:

  • Radiowe – najczesciej uzywane, uzywaja fal elektromagnetycznych do przesylania informacji miedzy dwoma punktami.
  • Laserowe - promien swiatla laserowego sluzy do przenoszenia danych w powietrzu. Nadajnik i dobiornik ustawione na siebie, przekazuja dane za jego pomoca na odleglosci do kilkuset metrów.
  • Podczerwien – polaczenia krótkiego zasiegu, ograniczone zazwyczaj kubatura danego pomieszczenia. Zwykle wymagana jest widocznosc elementu nadawczego i odbiorczego. Przepustowosc takich polaczen jest coraz wieksza i w przypadku siec InfraLAN siega nawet kilkudziesieciu Mb/s
  • Ultradzwieki-uzywane glównie w srodowisku wodnym np. przez grupy pletwonurków bojowych i do komunikacji z okretami i pojazdami podwodnymi. Silnie tlumione pozwalaja na komunikacje z mala przepustowoscia w ograniczonym zasiegu.
  • Mikrofale - fale o wyzszej czestotliwosci niz fale radiowe. Uzywane w polaczeniach o charakterze radioliniowym w oparciu o skierowane na siebie anteny, co zmniejsza prawdopodobienstwo przechwycenia transmisji. Przenosza wiecej danych od sieci radiowych, ale sa silnie tlumione przez przeszkody terenowe i metal.


<< Poprzedni slajd | Spis treści | Następny slajd >>