Sr-14-wyk-1.0-Slajd38

Z Studia Informatyczne
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

LDAP v3

LDAP v3


Protokół LDAP powstał to po, aby uprościć dostęp do usług katalogowych. Uproszczenie to poszło jednak tak daleko, że utracono część funkcjonalności oryginalnego protokołu DAP, która była bardzo przydatna. Stąd powstawały kolejne wydania tego protokołu: LDAP v2 i LDAP v3, które rozbudowywały początkową wersję, zwiększając tym samym stopień złożoności protokołu. Aktualnie wykorzystywane są wersje v2 i v3.

Wersja trzecia protokołu LDAP wprowadza kilka istotnych nowych możliwości. Jedną z nich jest wsparcie dla języków narodowych poprzez konsekwentne stosowanie kodowania UTF-8 do reprezentacji napisów tekstowych. W tej wersji pojawił się również mechanizm odwołań do serwerów zewnętrznych (ang. referrals ). Poprawiono również kwestie związane z bezpieczeństwem: wersja druga umożliwiała jedynie uwierzytelnienie poprzez podawanie jawnego hasła lub poprzez system Kerberos. W wersji 3 obsługiwany jest bardzo popularny standard SASL. Związana z bezpieczeństwem jest również kwestia kodowania transmisji. Dodano obsługę komendy StartTLS włączającej dynamicznie mechanizm szyfrowania (ang. Transport Layer Security ).

Omawiane schematy danych to również cecha wersji v3. W poprzednich wersjach możliwe było wprowadzanie danych niezgodnych ze schematem.

W bieżącej wersji można również posługując się protokołem LDAP uzyskać informacje o samym serwerze (oprogramowaniu, konfiguracji). Atrybuty operacyjne z kolei mogą posłużyć do pozyskiwania metainformacji o przechowywanych obiektach (zobacz nast. slajd).


<< Poprzedni slajd | Spis treści | Następny slajd >>