Pr-1st-1.1-m08-Slajd53

Z Studia Informatyczne
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Algorytm z znacznikami BF i FF: Koncepcja

Algorytm z znacznikami BF i FF: Koncepcja


Rozwinięcie poprzedniego algorytmu opiera się na spostrzeżeniu, że do utworzenia spójnego obrazu przetwarzania rozproszonego wystarczy by stany lokalne zapamiętane były w wyniku odebrania znaczników typu BF (BMARKER).

Znacznik ten nie może być wyprzedzony przez żadną wiadomość, i stąd pakiety wysłane po zapamiętaniu stanu i po wysłaniu znacznika typu BF dotrą do monitora docelowego z pewnością po zapamiętaniu stanu lokalnego adresata. Nie zaistnieje więc sytuacja prowadząca do niespójnej konfiguracji, w której wiadomość nie uwzględniona wstanie lokalnym przez nadawcę (wysłana po zapamiętaniu stanu) zostanie uwzględniona w stanie lokalnym odbiorcy (odebrana przed zapamiętaniem stanu).

Znacznik typu FF, FMARKER, wysłany kanałem zaraz po zapamiętaniu stanu lokalnego procesu, nie wyprzedzi pakietów wysłanych przed nim. Jeżeli zatem monitor będzie zapamiętywał wszystkie wiadomości otrzymane danym kanałem od momentu zapamiętania stanu do momentu odebrania znacznika FMARKER, to zbiór tych wiadomości obejmie wszystkie wiadomości tworzące stan kanału (wysłane przed znacznikiem a odebrane po zapamiętaniu stanu procesu docelowego) oraz wiadomości wysłane po znaczniku FMARKER, które znacznik ten wyprzedziły.

Aby wyróżnić interesujące nas wiadomości tworzące stan kanału w obrazie spójnym, wystarczy dołączyć do wszystkich wiadomości aplikacyjnych oraz znaczników FMARKER, etykietę określającą numer sekwencyjny ostatnio wysłanego komunikatu.


<< Poprzedni slajd | Spis treści | Następny slajd >>