Pr-1st-1.1-m01-Slajd21

Z Studia Informatyczne
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Internet - środowisko rozproszone

Internet


1957 – utworzenie agencji ARPA (jako przeciwwaga na wystrzelenie sputnika przez ZSRR), która będzie głównym promotorem ARPANET’u.

1964 – Ukazuje się raport „On Distributed Communication Networks” autorstwa P. Barana z RAND Corp. Propozycja decentralizacji sieci komputerowej, która ma możliwość funkcjonowania w przypadku awarii znacznej ilości węzłów. Raport ten stał się podstawą do utworzenia projektu ARPANET.

1969 – Powstanie ARPAnet’u, sieci czterech komputerów. W 1971 sieć ta liczyła sobie 13 węzłów, a w 1973 roku - już 35. Początkowo sieć ARPAnet zostaje wykorzystywana do komunikacji między naukowcami, przesyłania listów elektronicznych i wspólnej pracy nad projektami. Powstaje pierwszy dokument z serii RFC, napisany przez Steve Crockera.

1970 – Uruchomiony pierwszy serwer FTP.

1971 – Początki poczty elektronicznej. Ray Tomlinson wysyła pierwszą wiadomość elektroniczną.

1972 – Powstaje Telnet, aplikacja pozwalająca na zdalną pracę na odległych komputerach - połączenie się z nimi i uruchamianie programów.

1973 –ARPANET staje się siecią międzynarodową (University College of London w Wielkiej Brytanii i Royal Radar Establishment w Norwegii)

1974 – Po raz pierwszy pojawia się słowo Internet, w opracowaniu badawczym dotyczącym protokołu TCP, napisanym przez Vintona Cerfa (znany jako „ojciec Internetu”) i Boba Kahna „A Protocol for Packet Intercommunication”.

1977 – TheoryNet łączy pocztą elektroniczną stu naukowców: powstaje pierwsza lista dyskusyjna (mailing list). Powstają protokoły TCP i IP.

1978 – W Chicago powstaje pierwszy BBS (bulletin-board system).

1979 – Powstaje Usenet, tekstowe grupy dyskusyjne - stworzony przez studentów Toma Truscotta, Jima Ellisa i Steve Bellovina.

1982 – Pojawiają się pierwsze uśmieszki (smileys), :) .

1983 – Z sieci ARPANET zostaje wydzielona część wojskowa tworząc MILNET. Hosty i sieci zaczynają używać protokołu TCP/IP. Powstaje właściwy Internet.

1984 – Powstaje NSFNET, sieć coraz szybszych superkomputerów wykorzystywanych do celów naukowych (finansowana przez NSF). Powstaje specyfikacja DNS, NNTP (Network News Transfer Protocol).

1985 – Rejestracja pierwszej domeny komercyjnej - symbolics.com (dla firmy tworzącej programy i sprzęt dla języka programowania Lisp). Powstaje America Online, słynna usługa on-line.

1986 – Hierarchizacja grup dyskusyjnych Usenet (comp.*, news.* i misc.*). W rok później John Gilmore i Brian Reid, niezadowoleni z istniejących hierarchii, tworzą hierarchię alt.* - dziś skupiającą najwięcej grup dyskusyjnych.

1988 –Jarkko Oikarinen tworzy Internet Relay Chat (IRC), system internetowych pogawędek.

1989 – Formalnie przestaje istnieć ARPANET. Internet rozwija się dalej.

1990 – Tim Berners-Lee tworzy World Wide Web, system pozwalający autorom na połączenie słów, zdjęć i dźwięku, początkowo pomyślany dla wsparcia naukowców zajmujących się fizyką w CERN. W maju Polska zostaje przyjęta do EARN, części sieci BITNET- mamy dostęp do sieci.

1991 – Paul Linder i Mark P. McCahil z uniwersytetu w Minessocie opracowali system Gopher. Powstaje Archie usługa wyszukiwawcza. 23 sierpnia przychodzi z Hamburga pierwsza odpowiedź na pocztę elektroniczną wysłaną z Polski. W styczniu liczba użytkowników sieci w Polsce przekracza 2000. 11 kwietnia 1991 roku sieci WAWPOLIP zostaje przyznana klasa adresowa. W końcu sierpnia uruchomione zostaje pierwsze połączenie intenretowe z Warszawy do Kopenhagi, z inicjatywy prof. dr hab. Antoniego Kreczmara, dr Rafała Pietraka i dr Krzysztofa Helera. W akcji uruchomienia połączenia bierze udział również Marcin Gromisz. Cyfronet w Krakowie buduje Internet, korzystając z przemyconego przez COCOM routera CISCO.

1992 – Powstaje Internet Society, organizacja koordynująca rozwój i działanie Internetu. W Polsce oddano do użytku sieć pakietową TP SA pod nazwą Polpak.

1993 – Pojawia się Mosaic, pierwsza graficzna przeglądarka World Wide Web. Tworzy ją zespół: Marc Andreessen, Eric Bina i inni studenci NCSA. Dzieki niej znacznie wzrasta popularność Internetu i World Wide Web. Przedstawiciel Microsoft stwierdza, że "większość ludzi nigdy nie będzie potrzebować modemów szybszych niż 2400 bps". W Internecie pojawia się Biały Dom. W Polsce powstaje Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa - NASK, jako jednostka badawczo-rozwojowa.

1994 – David Filo i Jerry Yang tworzą Yahoo! Jako spis interesujących ich miejsc w Internecie; 12 kwietnia firma prawnicza Canter & Siegel wysyła do sieci, na sześć tysięcy grup dyskusyjnych, spam - posting promujący jej usługi w loterii pozwoleń na pracę w Stanach; W Polsce rusza program podłączania szkół średnich do Internetu - Internet dla Szkół - w którym działa między innymi Jacek Gajewski. W marcu 1996 Compuserve próbuje pobierać opłaty za wykorzystanie przez programistów formatu GIF, najbardziej popularnego formatu graficznego na stronach internetowych.

1995 – powstaje Netscape Navigator, (posiadając w swoim czasie do 80 procent rynku). W lipcu Microsoft ogłasza wprowadzenie Microsoft Network, MSN, usługi online z oprogramowaniem dostępnym w każdej kopii Windows 95. Rozpoczyna się "wojna przeglądarek".

1996 – Pojawia się system WebTV, brakujące ogniwo pomiędzy Internetem a telewizją. W maju Procter & Gamble staje się pierwszym dużym reklamodawcą internetowym, który zamierza płacić nie za "spojrzenia" (eyeballs), ale za "kliknięcia" (click-throughs) na banner reklamowy.

<< Poprzedni slajd | Spis treści | Następny slajd >>