Io-3-wyk-Slajd39

Z Studia Informatyczne
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Przypadek użycia(1)

Przypadek użycia(1)


Drugi omawiany wzorzec to „Scenariusz i rozszerzenia”

Przypadek użycia powinien być podzielony na takie 2 części - dzięki temu czytelnik może się zapoznać najpierw z głównym scenariuszem i zrozumieć na czym polega wymaganie, a następnie przejść do niuansów zawartych w rozszerzeniach.


Generalną zasadą jest zwięzłość i przejrzystość, aby czytelnik nie pogubił się.

Dlatego, każdy scenariusz powinien zawierać od 3-9 kroków (gdy jest ich mniej, specyfikacja wymagań jest zbyt fragmentaryczna, natomiast gdy jest ich więcej - czytelnik nie jest w stanie ogarnąć pamięcią całości).

Ze względu na czytelność, również poszczególne kroki scenariusza nie powinny być zbyt skomplikowane. Najlepiej gdy są wyrażone prostym zdaniem zawierającym podmiot (czyli aktora).


Rozszerzenia natomiast, to sekwencje kroków wykonywane podczas sytuacji wyjątkowych. Numer rozszerzenia składa się zawsze z numeru kroku, którego rozszerzenie dotyczy, oraz litery - stanowiącej numer rozszerzenia (w ramach tego kroku).

Czyli przykładowo możemy się spotkać z takimi rozszerzeniami:

1.A.

2.A.

3.A.

1.B.


Rozszerzenia mogą być wielokrotnie zagnieżdżane, czyli przykładowo, jeżeli mamy krok 1.A.2 i chcemy do niego dodać rozszerzenie, to będzie ono miało numer 1.A.2.A.


<< Poprzedni slajd | Spis treści | Następny slajd >>