Io-12-wyk-Slajd41

Z Studia Informatyczne
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Testy akceptacyjne

Testy akceptacyjne


Kolejna ważna praktyka w programowaniu ekstremalnym, to testowanie akceptacyjne. Testy akceptacyjne, to testy, które pochodzą od klienta. Klient w ten sposób dokładnie określa, jak system musi się zachować w określonych warunkach, aby zaspokoić jego potrzeby.

Najlepiej gdy testy te mogą być wykonywane automatycznie, więc gdy są zapisane w języku skryptowym. Niestety - klient rzadko kiedy posiada umiejętności programistyczne. Z pomocą przychodzi tester - czyli osoba, której zadaniem jest zapisanie testów klienta w formie skryptów testowych.

W momencie kiedy mamy już takie skrypty, zyskujemy 2 rzeczy:

  • po pierwsze, klient jest pewien, że system spełnia jego wymagania
  • uruchamiając testy na bieżąco jesteśmy w stanie powiedzieć, jak wygląda postęp projektu, czyli ile % funkcjonalności zostało już zaimplementowane. Obrazowo pokazuje to wykres na slajdzie - poszczególne słupki oznaczają poszczególne przyrosty (i1,1 = wydanie 1, przyrost 1, i1,2 = wydanie 1, przyrost 2, itp), kolor fioletowy - liczbę testów, które zostały pomyślnie wykonane, natomiast czerwony - liczbę testów wykonanych błędnie. Obserwując zmianę takiego wykresu w czasie, widzimy, że kolor czerwony powoli przechodzi w fioletowy, czyli pewne partie systemu zostały zaimplementowane. Słupki cały czas rosną w czasie, gdyż przy każdym przyroście mamy coraz więcej funkcjonalności, a co za tym idzie - coraz więcej przypadków testowych.


<< Poprzedni slajd | Spis treści | Następny slajd >>