Io-12-wyk-Slajd16

Z Studia Informatyczne
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Wartości XP(1)

Wartości XP(1)


Drugą wartością jest prostota.

XP zachęca do rozpoczęcia najprostszym możliwym rozwiązaniem problemu (minimalnym, spełniającym pewne początkowe wymagania). Dopiero kiedy się upewnimy że idziemy w prawidłowym kierunku, na tej podstawie dobudowujemy resztę.

Ktoś z Państwa zaraz zacznie się buntować - przecież w momencie kiedy tak eksperymentujemy i budujemy stopniowo wielu rzeczy nie będziemy w stanie przewidzieć na początku, natomiast kiedy trzeba będzie je zrobić, okaże się że musimy „łatać” obecne rozwiązanie. W ten sposób w bardzo krótkim czasie architektura systemu może się popsuć, a jakoś znacznie spadnie.

XP radzi sobie z tym problemem za pomocą refaktoryzacji. Refaktoryzacja, to metoda poprawiania architektury obecnego rozwiązania za pomocą małych przekształceń, zamiast tworzenia wszystkiego od nowa. Tak więc dzięki refaktoryzacji jakość produktu jest stale na najwyższym poziomie.

Dzięki prostocie programiści skupiają się na projektowaniu i kodowaniu na potrzeby bieżącego dnia, a nie robią nic na wyrost.

Ta wartość jest powiązana z „komunikacją”, gdyż prostota architektury i kodu ułatwia zrozumienie, przez co komunikacja staje się łatwiejsza.


<< Poprzedni slajd | Spis treści | Następny slajd >>