Biografia Scotta

Z Studia Informatyczne
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Dana S. Scott ur. 1932

Dana Stewart Scott ur. 1932 – informatyk, logik, filozof.

Scott jest zasłużonym profesorem informatyki, filozofii i logiki matematycznej. W latach 70. jego współpraca z Christopherem Strachey’em stworzyła podstawy dla semantyki języków programowania. Scott pracował również nad zagadnieniami logiki modalnej, topologii oraz teorii kategorii.

Na początku lat 60., już jako profesor asystent, Scott pracował na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley i w tym okresie zainteresował się logiką modalną - w szczególności pasjonowała go logika temporalna. Nad tymi zagadnieniami pracował kolejne 20 lat, już poza Berkeley, współpracując m.in z Richardem Montague i John Lemmonem, dochodząc do wspólnych odkryć związanych z semantyką relacyjną. W latach 1972-1981 Scott pracował na Uniwersytecie Oxfordzkim, jako profesor logiki matematycznej na wydziale filozoficznym. Tu zajmował się formowaniem podłoża matematycznego dla semantyki języków programowania. Razem ze Strachey’em stworzyli nowe podejście do semantyki denotacyjnej – jednej z najbardziej wpływowych teorii w obrębię informatyki teoretycznej.

Scott był wielokrotnie nagradzany za swój wkład w nauki informatyczne. W 1976 roku, wraz z Michaelem Rabinem został uhonorowany niezwykle prestiżową nagrodą Turinga, fundowaną przez Towarzystwo ACM. Nagroda została przyznana za artykuł pt. Finite Automata and Their Decision Problem, w którym autorzy jako pierwsi wprowadziłi do teorii automatów pojęcie maszyny niedeterministycznej. W 1990 r. odebrał Ngrodę Harolda Pendera za wdrażanie koncepcji logicznych i algebraicznych w rozwój semantyki matematycznej języków programowania. W 1997 r. Królewska Szwedzka Akademia Nauk przyznała mu Nagrodę Rolfa Schocka w dziedzinie logiki i filozofii. W 2001 r. Czeska Akademia Nauk uhonorowała go Nagrodą Bolano za wkład w rozwój nauk matematycznych.

Oficjalnie karierę profesorską Scott zakończył w 2003 na Uniwersytecie Carnegie Mellon w Pittsburgu, w stanie Pennsylvania. Nieoficjalnie profesor Scott wykłada i bierze udział w konferencjach informatycznych do dziś. Ponadto jest obecnie naczelnym redaktorem czasopisma Logical Methods in Computer Science.Opracowanie: zespół wsparcia multimedialnego