Programowanie funkcyjne/Wyliczanie procesów/Ćwiczenia
Z Studia Informatyczne
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Ćwiczenia
- Porównaj foldr i foldl. Która z nich jest ogonowa?
- Potęgowanie liczb - liniowe i logarytmiczne, ogonowe.
- Rozważ standardowe procedury przetwarzania list: length, map, append,rev. Czy w ich przypadku definicja ogonowa zmniejsza złożoność pamięciową?
- Potęgowanie funkcji - najpierw liniowe, potem logarytmiczne, ale obie wersje z rekurencją ogonową. Rozrysować w jaki sposób oblicza się:
iterate 2 (function x -> x * (x+1)) 2 iterate 3 (function x -> x * (x+1)) 1
(w zależności od wersji, cierpliwości i powierzchni tablic :-). W przypadku wersji logarytmicznej, procedura wynikowa jest obliczana w czasie logarytmicznym, ale ona sama działa w czasie liniowym.
Laboratorium
- Napisz procedurę sześciany: int int list taką, że wynikiem sześciany jest lista postaci . Rozwiązując to zadanie:
- możesz korzystać wyłącznie z rekurencji ogonowej,
- jedyne operacje na liczbach, z jakich możesz korzystać to: +, - oraz porównywanie.
- Napisz procedurę podziel: int list int list list,która dla danej listy zawierającej permutację zbioru znajdziejej podział na jak najliczniejszą listę list postaci:
,
taką że:
Przyjmujemy, że wynikiem dla listy pustej jest lista pusta. Przykład:
.
Rozwiązując to zadanie powinieneś skorzystać z rekurencji, ale wolno Ci korzystać wyłącznie z rekurencji ogonowej.