Biografia Pólya, George

Z Studia Informatyczne
(Przekierowano z Biografia Pólya)
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Pólya-portret.jpeg
How to Solve It to do dziś najpopularniejsza publikacja Pólyi, 1945

George Pólya (1887-1985) – amerykański matematyk węgierskiego pochodzenia.

Pracował nad zagadnieniami wielu dziedzin matematyki, jak choćby szeregi, teoria liczb, kombinatoryka czy prawdopodobieństwo.

W późniejszych publikacjach Pólya zajął się głównie charakterystyką ogólnych metod stosowanych przez ludzi do rozwiązywania problemów oraz skupił się na sposobach nauczania i uczenia się rozwiązywania problemów. Na ten temat Pólya napisał trzy książki: How to Solve It (1945), Mathematics and Plausible Reasoning Volume I: Induction and Analogy in Mathematics (1962) oraz Mathematics and Plausible Reasoning Volume II: Patterns of Plausible Reasoning (1965).

W How to Solve It Pólya rozważa heurystykę wszelkiego rozwiązania problemów, nie ograniczając się tylko do matematyki. Książka ta do dziś jest wyjątkowa popularna, została przetłumaczona na 17 języków i sprzedana w ponad milionie egzemplarzy. W pozostałych publikacjach pod wspólnym tytułem Mathematics and Plausible Reasoning Pólya omawia miejsce indukcji logicznej w matematyce oraz jej szersze użycie.

Pólya jest patronem dwóch nagród matematycznych – przyznawanej od 1976 r. przez Society for Industrial and Applied Mathematics (SIAM) oraz ustanowionej w 1987 r. przez London Mathematical Society (LMS).Opracowanie: zespół wsparcia multimedialnego