Biografia Cassini, Giovanni Domenico

Z Studia Informatyczne
(Przekierowano z Biografia Cassini)
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Cassini.jpg

Giovanni Domenico Cassini (1625-1712) – włoski astronom i matematyk.

W latach 1648-1669 był astronomem w obserwatorium w Panzano. Na Uniwersytecie w Bolonii pełnił z kolei funkcję profesora astronomii. Po przeniesieniu się do Francji, założył obserwatorium w Paryżu, a w 1671 r. został jego dyrektorem. Tak bardzo zintegrował się z nowym środowiskiem, że do dziś znany jest również pod swoim francuskim imieniem i nazwiskiem, jako Jean-Dominique Cassino.

Południki niebieskie Cassiniego, 1655

Cassini zajmował się obserwacją i badaniami Układu Słonecznego. Wespół z Robertem Hookem, przyznaje się mu odkrycie Wielkiej Czerwonej Plamy na Jowiszu około 1665. W latach 1664-1667, chcąc określić okresy obrotu planet, spędził wiele czasu na obserwacjach Wenus, Marsa i Jowisza. Cassini jest ponadto odkrywcą czterech księżyców Saturna (Rhei, Tethys, Iapetusa i Dione). W 1675 r., badając pierścienie Saturna, zaobserwował szereg pustych przerw - największa, od jego nazwiska, została nazwana przerwą Cassiniego. Cassini zasugerował również poprawne wyjaśnienie, że pierścienie składają się z wielu drobnych satelitów.

W roku 1672 Cassini wyznaczył dokładnie odległość pomiędzy Ziemią a Marsem, co pozwoliło po raz pierwszy określić prawdziwe rozmiary Układu Słonpoecznego. Na uwagę zasługuje przy tej okazji fakt prowadzenia równoczesnych obserwacji Marsa z dwóch miejsc na Ziemi - Cassini znajdował się w Paryżu, a drugi astronom w Cayenne w Gujanie Francuskiej. Wśród osiagnięć Cassiniego należy wymienić także określenie krzywej, zwanej „owalem Cassiniego”, oraz zdefiniowanie tzw. prawa Cassiniego, dotyczącego ruchu orbitalnego Księżyca. W 1683 r. święcił się obserwacji światła zodiakalnego, czyli bladej poświaty na tle ekliptyki, spowodowanej rozpraszaniem się światła słonecznego na cząstkach pyłu międzyplanetarnego, skupionego w płaszczyźnie ekliptyki.

Pod koniec życia pracę Cassiniego przerwała utrata wzroku.Opracowanie: zespół wsparcia multimedialnego