ZSBD-2st-1.2-w9.tresc-1.5-Slajd6

Z Studia Informatyczne
Wersja z dnia 13:49, 11 sie 2006 autorstwa PKrzyzagorski (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Typy dokumentów a typy baz danych

Typy dokumentów a typy baz danych


Typ wykorzystywanych dokumentów XML bardzo często ma zasadniczy wpływ na wybór bazy danych wykorzystywanej do ich przechowywania. Można wręcz powiedzieć, że możliwość przechowywania określonego typu dokumentów XML definiuje swego rodzaju klasyfikację baz danych wykorzystywanych do przechowywania dokumentów XML.

Z jednej strony mamy bazy danych, obiektowe lub obiektowo-relacyjne, które umożliwiają przechowywanie dokumentów XML. Niestety w większości przypadków jest to możliwe tylko w przypadku dokumentów XML o ściśle określonej budowie. Wynika to faktu, że poszczególne fragmenty dokumentów XML są umieszczane we wcześniej zdefiniowanych tabelach, lub obiektach posiadających ściśle określoną budowę. Jeśli takie ograniczenia występują mówimy o bazach danych pozwalających na przechowywanie dokumentów XML (ang. XML-enabled databases).

Z drugiej strony, mamy do czynienia z bazami danych, które pozwalają na przechowywanie dowolnych dokumentów XML, niezależnie od tego czy posiadają one określoną strukturę czy też nie. Jeżeli dodatkowo dokument XML-owy dla użytkownika stanowi podstawowy element przechowywany w bazie danych, i jego przetwarzanie jest realizowane głównie w oparciu o standardy związane z XML, wówczas możemy mówić o bazach danych dokumentów XML (ang. native XML database systems).


<< Poprzedni slajd | Spis treści | Następny slajd >>