ZSBD-2st-1.2-w9.tresc-1.5-Slajd3

Z Studia Informatyczne
Wersja z dnia 13:49, 11 sie 2006 autorstwa PKrzyzagorski (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Typy dokumentów XML

Typy dokumentów XML


Typ, budowa i funkcjonalność bazy danych dokumentów XML uzależniona jest ściśle od typów dokumentów XML jakie będą w niej przechowywane.

W tym kontekście wyróżnia się dwa typy dokumentów XML:

Po pierwsze, dokumenty zorientowane na dokumenty tekstowe. Tego typu dokumenty zwykle zawierają elementy o składowych mieszanych (węzły elementów i węzły tekstowe jednocześnie). Ponadto, tego typu dokumenty, z reguły, nie mają ściśle określonej struktury, nie ma narzuconego schematu, który ogranicza i definiuje strukturę dokumentu. Jest ona indywidualna dla każdego dokumentu. Często dokumenty takie są tworzone ze źródeł niestrukturalnych takich jak dokumenty tekstowe, dokumenty HTML. Mogą też być tworzone w sposób nieautomatyczny przez człowieka.

Drugim typem dokumentów XML są dokumenty zorientowane na dane. Tego typu dokumenty zawierają elementy, których składowe są ściśle określone. Są to albo węzły tekstowe albo elementy wewnętrzne. Z reguły, struktura tego typu dokumentów zorientowana jest na przechowywanie danych, jest ona też z góry określona. Struktura ta wynika najczęściej ze struktury lub możliwości źródła pochodzenia informacji zawartej w dokumencie. Ponadto, tego typu dokumenty są zwykle tworzone ze źródeł strukturalnych takich jak bazy danych obiektowe, relacyjne itp.


<< Poprzedni slajd | Spis treści | Następny slajd >>