ZSBD-2st-1.2-w9.tresc-1.5-Slajd27

Z Studia Informatyczne
Wersja z dnia 13:49, 11 sie 2006 autorstwa PKrzyzagorski (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Transakcje, blokady, współbieżność w bazach danych dokumentów XML

Transakcje, blokady, współbieżność w bazach danych dokumentów XML


Większość baz danych dokumentów XML pozwala użytkownikom na wykorzystywanie transakcji przy dostępie do dokumentów i ich modyfikacji. Dużym problemem, w chwili obecnej, jest umożliwienie współbieżnego dostępu wielu użytkownikom do pojedynczego dokumentu. W większości przypadków w bazach danych dokumentów XML dostęp i modyfikacja dokumentów wymaga założenia blokady na poziomie dokumentu.

Takie podejście ma dwa źródła. Pierwsze z nich to fakt, że bazy danych dokumentów XML początkowo miały charakter repozytoriów udostępniających głównie operacje odczytu. Drugi powód to fakt, że dokument w bazach dokumentów XML przez wielu traktowany jest na równi z krotką w systemie relacyjnym.

Wymagany poziom współbieżności w rzeczywistości jest uzależniony od:

- liczby użytkowników bazy danych,

- charakteru przechowywanych danych w dokumentach.

Dla przykładu, jeśli dokumenty zawierają rozbudowane kompozycje graficzne zdefiniowane w oparciu o XML-owy standard SVG, to może się okazać, że zawłaszczenie dokumentu przez jednego użytkownika jest całkowicie niedopuszczalne.

Dlatego też coraz częściej pojawiają się propozycje nowych algorytmów pozwalających na kontrolę współbieżnego dostępu do baz danych dokumentów XML jednocześnie zapewniając odpowiedni poziom współbieżności.


<< Poprzedni slajd | Spis treści | Następny slajd >>