ZSBD-2st-1.2-w9.tresc-1.5-Slajd20

Z Studia Informatyczne
Wersja z dnia 13:49, 11 sie 2006 autorstwa PKrzyzagorski (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Schematy i indeksy w bazach danych dokumentów XML

Schematy i indeksy w bazach danych dokumentów XML


W bazach danych dokumentów XML oprócz samych dokumentów składowane są także:

- schematy dokumentów XML,

- indeksy.

Zadaniem schematów jest przede wszystkim ograniczanie typów składowanych dokumentów oraz definiowane ograniczeń integralnościowych obowiązujących składowane dokumenty. W zależności od indywidualnych rozwiązań schematy XML mogą być składowane z punktu widzenia użytkownika albo w centralnym repozytorium, albo w ramach poszczególnych kolekcji.

Zadanie indeksów jest dwojakie. Tak jak wspomniano przy okazji omawiania sposobów składowania dokumentów XML, mogą one być wykorzystywane do parsowania składowanych dokumentów. Jednak głównym ich zadaniem, podobnie jak w przypadku relacyjnych czy obiektowych baz danych, jest zwiększenie wydajności przetwarzanych zapytań.

W bazach danych dokumentów XML możemy wyróżnić trzy podstawowe typy indeksów:

- indeksy strukturalne – indeksowanie nazw elementów i atrybutów, przyspiesza wyszukiwanie dokumentów posiadających określone elementy struktury,

- indeksy oparte na wartościach – indeksowanie wartości elementów i atrybutów, przyspiesza wyszukiwanie dokumentów posiadających określone wartości w określonych fragmentach dokumentu,

- indeksy pełnotekstowe – indeksowanie leksemów występujących w wartościach elementów i atrybutów, pozwala przyspieszyć wyszukiwanie dokumentów posiadających określone leksemy, często niezależnie od struktury, formy itd.

Należy zaznaczyć, że nie wszystkie typy indeksów występują w każdej bazie danych dokumentów XML.


<< Poprzedni slajd | Spis treści | Następny slajd >>