ZSBD-2st-1.2-w9.tresc-1.5-Slajd16

Z Studia Informatyczne
Wersja z dnia 13:48, 11 sie 2006 autorstwa PKrzyzagorski (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Funkcjonalność bazy danych dokumentów XML

Funkcjonalność bazy danych dokumentów XML


Zadaniem baz danych dokumentów XML jest przede wszystkim:

1. Umożliwienie użytkownikom przechowywania zbiorów dokumentów XML. Jednocześnie nie jest określone gdzie i w jaki sposób te dokumenty mogą być składowane.

2. Definiowanie i przechowywanie schematów dokumentów XML. Tak jak, dla przykładu, w relacyjnych systemach baz danych schemat relacji narzuca postać przechowywanych w bazie danych krotek, tak samo wymaga się od baz danych dokumentów XML możliwości definiowania schematów ograniczających postać przechowywanych dokumentów. Użytkownik powinien mieć także możliwość ich modyfikacji i odczytu.

3. Obsługa zapytań definiowanych przez użytkowników w oparciu o jeden lub wiele języków zapytań przeznaczonych do przetwarzania dokumentów XML.

4. Obsługa interfejsów programistycznych. W związku z tym, że do przetwarzania dokumentów XML jest wykorzystywanych obecnie szereg interfejsów programistycznych należy oczekiwać, że baza danych dokumentów XML będzie pozwalała na ich wykorzystanie. Daje to możliwość wykorzystania bazy danych w połączeniu z szeregiem popularnych narzędzi operujących na dokumentach XML z wykorzystaniem dla przykładu DOM API.

5. Ponadto, oczekuje się od baz danych dokumentów XML funkcjonalności tradycyjnych systemów zarządzania bazami danych. W szczególności chodzi tu o kwestie związane z wielodostępem, obsługą transakcji, mechanizmami archiwizacji i odtwarzania po awarii, importem i eksportem danych itp.


<< Poprzedni slajd | Spis treści | Następny slajd >>