ZSBD-2st-1.2-w7.tresc-1.4-Slajd31

Z Studia Informatyczne
Wersja z dnia 12:48, 9 sie 2006 autorstwa PKrzyzagorski (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Podsumowanie

Podsumowanie


Od systemów zarządzania multimedialną bazą danych oczekuje się, aby oferowały one tradycyjną funkcjonalność systemów zarządzania bazą danych dla danych multimedialnych. Problemy w implementacji takich systemów wynikają ze specyfiki danych multimedialnych w zakresie modeli danych, przetwarzania zapytań, fizycznych struktur składowania i metod prezentacji.

Kluczową rolę w opisie i wyszukiwaniu danych multimedialnych odgrywają różnego rodzaju metadane. W związku z tym dla multimedialnych baz danych wskazane są modele danych umożliwiające modelowanie obiektów multimedialnych jako obiektów wiążących zawartość binarną i opisujące ją metadane.

Typowe w multimedialnych bazach danych jest wyszukiwanie w oparciu o zawartość, w praktyce najczęściej realizowane poprzez podanie przykładu i wyszukiwanie obiektów podobnych. Zapytania tego typu odwołują się niskopoziomowych właściwości obiektów multimedialnych, automatycznie ekstrahowanych z danych specjalistycznymi algorytmami.

Szczególne wyzwanie dla systemów baz danych stanowią dane wideo, ponieważ podobnie jak audio są wrażliwe na opóźnienia w transmisji, a do tego typowo ich rozmiar jest znacząco większy od innych typów danych. Stwarza to problemy odpowiedniej organizacji danych na nośnikach oraz wymaga transmisji strumieniowej przy prezentacji danych.


<< Poprzedni slajd | Spis treści | Następny slajd >>