ZSBD-2st-1.2-w7.tresc-1.4-Slajd23

Z Studia Informatyczne
Wersja z dnia 12:47, 9 sie 2006 autorstwa PKrzyzagorski (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Wyszukiwanie w oparciu o zawartość

Wyszukiwanie w oparciu o zawartość


Wyszukiwanie w oparciu o zawartość (ang. content-based retrieval) polega na wyszukiwaniu w oparciu o automatycznie wyekstrahowane metadane sygnałowe. Są to metadane reprezentujące takie właściwości jak:

(a) dla obrazów: średni kolor, udział i lokalizacja kolorów, tekstura;

(b) dla danych audio: melodia, rytm;

(c) dla danych wideo: dynamika ruchu, właściwości obrazów stanowiących klatki filmu.

Wyszukiwanie w oparciu o zawartość jest najlepiej dopracowane dla obrazów. Tylko dla obrazów jest ono przedmiotem standardu SQL/MM. Podobnie, tylko w zakresie przeszukiwania kolekcji obrazów ten mechanizm wspierają dostępne obecnie (wiosna 2006) systemy zarządzania bazą danych ogólnego przeznaczenia (Oracle, IBM DB2 i Informix).

Wyszukiwanie w oparciu o zawartość może stanowić alternatywę lub uzupełnienie dla wyszukiwania w oparciu o alfanumeryczne opisy wprowadzone „ręcznie”.

Zaletą wyszukiwania w oparciu o zawartość jest to, że tworzenie alfanumerycznych opisów zawartości danych multimedialnych jest czasochłonne, a na razie nie może być wykonane bez udziału człowieka. Ponadto, nie wszystkie właściwości można w sposób naturalny opisać słownie, np. tekstury i kształty na obrazach.

Wyszukiwanie w oparciu o zawartość ma szereg zastosowań. Przede wszystkim są to wszelkie interfejsy do zapytań poprzez przykład, a z zastosowań ściśle praktycznych - wykrywanie plagiatów utworów muzycznych, zastrzeżonych znaków towarowych, itp.


<< Poprzedni slajd | Spis treści | Następny slajd >>