ZSBD-2st-1.2-w7.tresc-1.4-Slajd23
Wyszukiwanie w oparciu o zawartość
Wyszukiwanie w oparciu o zawartość (ang. content-based retrieval) polega na wyszukiwaniu w oparciu o automatycznie wyekstrahowane metadane sygnałowe. Są to metadane reprezentujące takie właściwości jak:
(a) dla obrazów: średni kolor, udział i lokalizacja kolorów, tekstura;
(b) dla danych audio: melodia, rytm;
(c) dla danych wideo: dynamika ruchu, właściwości obrazów stanowiących klatki filmu.
Wyszukiwanie w oparciu o zawartość jest najlepiej dopracowane dla obrazów. Tylko dla obrazów jest ono przedmiotem standardu SQL/MM. Podobnie, tylko w zakresie przeszukiwania kolekcji obrazów ten mechanizm wspierają dostępne obecnie (wiosna 2006) systemy zarządzania bazą danych ogólnego przeznaczenia (Oracle, IBM DB2 i Informix).
Wyszukiwanie w oparciu o zawartość może stanowić alternatywę lub uzupełnienie dla wyszukiwania w oparciu o alfanumeryczne opisy wprowadzone „ręcznie”.
Zaletą wyszukiwania w oparciu o zawartość jest to, że tworzenie alfanumerycznych opisów zawartości danych multimedialnych jest czasochłonne, a na razie nie może być wykonane bez udziału człowieka. Ponadto, nie wszystkie właściwości można w sposób naturalny opisać słownie, np. tekstury i kształty na obrazach.
Wyszukiwanie w oparciu o zawartość ma szereg zastosowań. Przede wszystkim są to wszelkie interfejsy do zapytań poprzez przykład, a z zastosowań ściśle praktycznych - wykrywanie plagiatów utworów muzycznych, zastrzeżonych znaków towarowych, itp.