ZSBD-2st-1.2-w7.tresc-1.4-Slajd22

Z Studia Informatyczne
Wersja z dnia 12:47, 9 sie 2006 autorstwa PKrzyzagorski (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Zapytania do multimedialnych baz danych

Zapytania do multimedialnych baz danych


Zapytania do multimedialnych baz danych odwołują się do metadanych zewnętrznych opisujących obiekty multimedialne i do rzeczywistej ich zawartości, reprezentowanej przez metadane semantyczne i sygnałowe. Kluczowe znaczenie mają algorytmy wyszukiwania w oparciu o zawartość (ang. content-based retrieval) operujące na metadanych sygnałowych.

Ważną rolę w przeszukiwaniu multimedialnych baz danych pełnią interfejsy wizualne, za pomocą których zapytania tekstowe są uzupełnione lub zastąpione przez wybranie, dostarczenie lub naszkicowanie wzorca do przeszukiwania kolekcji danych.

Charakterystyczne dla zapytań do multimedialnych baz danych jest podejście w stylu Information Retrieval (IR). Po pierwsze, użytkownik powinien mieć możliwość przypisywania wag poszczególnym kryteriom selekcji np. odwołującym się do koloru i tekstury. Po drugie, zakłada się, że wyszukiwanie ma charakter procesu iteracyjnego, w którym użytkownik modyfikuje parametry zapytania aż do uzyskania satysfakcjonującego rezultatu. Jest to uzasadnione, gdyż np. przy wyszukiwaniu obiektów podobnych do zadanego, trudno jest za pierwszym razem dobrać odpowiednie wagi i próg dla miary podobieństwa. Po trzecie, tolerowane są niekompletne wyniki, w których nie znalazły się niektóre obiekty spełniające zadane kryteria, a być może pojawiły się obiekty tych kryteriów nie spełniające. Takie podejście jest znacząco odmienne od klasycznych zapytań do baz danych, ale w sytuacji gdy zapytania odwołują się niekiedy do subiektywnego odczucia podobieństwa, trudno o obiektywną kompletność wyników wyszukiwania.


<< Poprzedni slajd | Spis treści | Następny slajd >>