ZSBD-2st-1.2-w7.tresc-1.4-Slajd18

Z Studia Informatyczne
Wersja z dnia 12:47, 9 sie 2006 autorstwa PKrzyzagorski (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

MPEG-7

MPEG-7


W przeciwieństwie do standardów MPEG-1, MPEG-2 i MPEG-4 dotyczących reprezentacji (sposobu kodowania) zawartości obiektów multimedialnych, standard MPEG-7 (Multimedia Content Description Interface) dotyczy opisu zawartości multimedialnej. Standard MPEG-7 normuje jedynie samą formę opisu, nie standaryzując technik generacji i konsumpcji opisów. Przyczyny wyłączenia generacji opisów, ekstrakcji właściwości oraz metod wykorzystywania opisów z zakresu standardu były następujące:

(a) mechanizmy te mają stanowić obszar swobodnej konkurencji, sprzyjającej rozwojowi technologicznemu;

(b) standaryzacja algorytmów nie jest konieczna dla możliwości współdziałania różnych systemów;

(c) charakter i funkcjonalność wyszukiwarek zwykle zależy od zastosowania, a format MPEG-7 ma z założenia być niezależny od zastosowań.

Zakłada się, że odbiorcami opisów MPEG-7 będą zarówno ludzie jak i programy komputerowe oraz inteligentne urządzenia elektroniczne. Opisy MPEG-7 powinny towarzyszyć danym multimedialnym składowanym w bazach danych, ale również udostępnianym przez radio, telewizję, media. Przewidywane zastosowania MPEG-7 to:

(a) wyszukiwanie informacji w multimedialnych bazach danych;

(b) filtracja treści multimedialnych odbieranych za pomocą telewizji, radia itp. w oparciu o opisy MPEG-7 przesyłane wraz z zawartością i ustawienia preferencji użytkownika.


<< Poprzedni slajd | Spis treści | Następny slajd >>