ZSBD-2st-1.2-w7.tresc-1.4-Slajd17

Z Studia Informatyczne
Wersja z dnia 12:47, 9 sie 2006 autorstwa PKrzyzagorski (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Modele danych dla multimedialnych baz danych – Stan aktualny

Modele danych dla multimedialnych baz danych – Stan aktualny


Wiodące systemy zarządzania bazami danych ogólnego przeznaczenia (Oracle i IBM DB2) obsługują dane multimedialne w oparciu o mechanizmy obiektowo-relacyjne, a przede wszystkim mechanizm definiowania złożonych typów danych. Reprezentacja i ekstrakcja metadanych sygnałowych oraz wyszukiwanie w oparciu o zawartość są realizowane tylko dla obrazów, w oparciu o rozwiązania firmowe, przy czym Oracle jako alternatywę dla swoich rozwiązań oferuje interfejs zgodny ze standardem SQL/MM. Żaden z systemów zarządzania bazą danych ogólnego przeznaczenia nie wspiera w szczególny sposób reprezentacji metadanych semantycznych. Ogólne wsparcie sprowadza się do możliwości definiowania złożonych struktur obiektowych i wsparcia dla XML. Metadane zewnętrzne nie stanowią problemu dla istniejących systemów zarządzania bazami danych, gdyż jako proste dane alfanumeryczne mogą być reprezentowane w strukturach relacyjnych i obiektowo-relacyjnych.

Obowiązujące standardy dla multimedialnych baz danych to SQL/MM i MPEG-7, rozwijane niezależnie przez dwa różne środowiska.

SQL/MM jest oparty o model obiektowo-relacyjny i uzupełnia SQL o typy danych do reprezentacji zaawansowanych rodzajów danych. Z multimediów w tej chwili obejmuje jedynie obrazy, przewidując dla nich ograniczony zestaw metadanych zewnętrznych, podstawowe metadane sygnałowe i wyszukiwanie w oparciu o zawartość z ich uwzględnieniem. Standard SQL/MM nie porusza kwestii metadanych semantycznych.

MPEG-7 standaryzuje sposób reprezentacji wszelkiego rodzaju metadanych o wszelkiego typu danych multimedialnych i jest oparty o XML. Nie standaryzuje metod ekstrakcji i wykorzystywania metadanych. Na razie MPEG-7 jest słabo wspierany w systemach zarządzania bazą danych. Wsparcie dla opisów MPEG-7 nie wykracza w nich poza ogólne wsparcie dla XML.


<< Poprzedni slajd | Spis treści | Następny slajd >>