ZSBD-2st-1.2-w7.tresc-1.4-Slajd15

Z Studia Informatyczne
Wersja z dnia 12:47, 9 sie 2006 autorstwa PKrzyzagorski (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Modele danych dla multimedialnych baz danych

Modele danych dla multimedialnych baz danych


Modele danych wykorzystywane w dzisiejszych systemach baz danych to model relacyjny, model obiektowy, model obiektowo-relacyjny i model semistrukturalny.

Model relacyjny to model, w którym struktury danych mają postać zbioru wzajemnie ze sobą powiązanych relacji (tabel). Czysty model relacyjny nie przewidywał obsługi danych binarnych. Obecne systemy relacyjne obok alfanumerycznych typów danych, oferują również typ BLOB (Binary Large OBject), umożliwiający składowanie dużych obiektów binarnych w komórce tabeli. Mimo tego, model relacyjny nie jest odpowiedni do reprezentacji danych multimedialnych, gdyż oferowana przez niego organizacja danych nie pozwala na reprezentację złożonych metadanych semantycznych. Nie jest możliwe również ścisłe wiązanie metadanych z zawartością binarną.

Model obiektowy stanowi odpowiedź na ubóstwo modelu relacyjnego. Umożliwia modelowanie złożonych struktur i obiektów oraz wiąże dane z operacjami na nich. Model ten jest potencjalnie atrakcyjny dla multimediów: obiekt multimedialny może być reprezentowany poprzez obiekt w bazie danych, którego jednym z atrybutów jest zawartość binarna, a pozostałe reprezentują wszelkiego rodzaju metadane. Problemem modelu obiektowego jest to, że nie odniósł dużego sukcesu gdyż mimo 20 lat rozwoju ciągle nie zaproponowano satysfakcjonujących rozwiązań problemów: współbieżnego dostępu, optymalizacji zapytań, odtwarzania po awarii, itp.


<< Poprzedni slajd | Spis treści | Następny slajd >>