ZSBD-2st-1.2-w12.tresc-1.1-Slajd9

Z Studia Informatyczne
Wersja z dnia 15:19, 14 sie 2006 autorstwa PKrzyzagorski (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Oprogramowanie ETL

Oprogramowanie ETL


Oprogramowanie ETL (Extraction Translation Loading) realizuje tzw. procesy ETL, składające się z trzech następujących faz:

- odczytu danych ze źródeł (Extraction),

- transformacji ich do wspólnego modelu wykorzystywanego w magazynie wraz z usunięciem wszelkich niespójności (Translation),

- wczytanie danych do magazynu (Loading). Na slajdzie przedstawiono podstawowe komponenty oprogramowania ETL.

Obiekty oznaczone jako źródło reprezentują heterogeniczne i rozproszone źródła danych. Z każdym z takich źródeł jest związana dedykowana dla niego warstwa oprogramowania o nazwie konwerter/monitor.

Zadaniem modułu konwertera jest transformowanie danych z formatu wykorzystywanego w źródle, do formatu wykorzystywanego w hurtowni. Dlatego, dla każdego modelu danych źródłowych konieczne jest zastosowanie specyficznego modułu konwertera. Przykładowo, jeśli źródło przechowuje dane w dokumentach tekstowych, a hurtownia została zaprojektowana z wykorzystaniem modelu relacyjnego, to konwerter musi zapewnić poprawne odwzorowanie danych z plików w struktury modelu relacyjnego.

Zadaniem modułu monitora jest wykrywanie zmian w danych źródłowych i ich przekazywanie do warstwy oprogramowania integratora (po uprzedniej konwersji do modelu danych hurtowni). Sposób wykrywania zmian w danych źródłowych zależy od własności samych źródeł.


<< Poprzedni slajd | Spis treści | Następny slajd >>