ZSBD-2st-1.2-w11.tresc-1.5-Slajd23

Z Studia Informatyczne
Wersja z dnia 14:11, 11 sie 2006 autorstwa PKrzyzagorski (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Użycie zmiennych (2/2)

Użycie zmiennych (2/2)


W drugim przykładzie drugi element umieszczony w drugim elemencie zespol przenosimy na miejsce pierwsze. Innymi słowy zamieniamy pozycjami podelement pierwszy i drugi drugiego zespołu.


Tak jak wspomniano wcześniej przy użyciu zmiennych można: zmienić kolejność węzłów, przenieść węzeł w inne miejsce dokumentu czy też skopiować węzeł.

Nie można niestety ingerować w wartość przypisaną zmiennej co oznacza, że, dla przykładu, nie podniesiemy płacy IKSIŃSKIEMU o 10 zł, nie dodamy do istniejącej nazwy zespołu kolejnego członu np. "i Zarządzania" itp.

Kolejną wadą języka XUpdate jest brak możliwości stosowania zaawansowanych konstrukcji takich jak wyrażenia ilościowe lub możliwość zdefiniowania sekwencji zmian.

Dla przykładu, w języku XUpdate możemy zamienić miejscami dwa elementy np. placa_pod i nazwisko. Robimy to wykorzystując zmienne. Niestety operację taką możemy wykonać na rzecz jednego elementu pracownik. Nie ma możliwości zamiany tych elementów w wielu elementach pracownik za pomocą jednego polecenia. Musielibyśmy to wykonywać wielokrotnie, indywidualnie dla każdego pracownika!

Z analogicznych powodów nie możemy zdefiniować modyfikacji, która umieści atrybut ID w kolejnych elementach zespol, a wartość wstawianego atrybutu oprze o zawartość elementu id_zesp będącego elementem podrzędnym dla każdego z elementów zespol.

Innymi słowy, to do czego przyzwyczaił nas, dla przykładu, język SQL w relacyjnych systemach baz danych, po prostu nie jest osiągalne za pomocą języka XUpdate.


Kończąc opis języka XUpdate, należy zaznaczyć, że istnieje wiele lokalnych jego rozszerzeń, eliminujących powyższe wady. Przykładem może być tu wersja języka XUpdate wykorzystywana w ramach projektu Orbeon Presentation Serwer (http://www.orbeon.com/ops/doc/processors-xupdate).


<< Poprzedni slajd | Spis treści | Następny slajd >>