ZSBD-2st-1.2-w11.tresc-1.5-Slajd10

Z Studia Informatyczne
Wersja z dnia 14:11, 11 sie 2006 autorstwa PKrzyzagorski (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Konstruktor elementu (2/2)

Konstruktor elementu (2/2)


Na slajdzie przedstawiono przykładowy dokument zespoly.xml przed zmianą za pomocą omawianego polecenia i postać tego samego dokumentu po zastosowaniu modyfikacji XUpdate.

Zwróćmy uwagę na dodany nowy element przedmiot i jego zawartość.


Wśród wymagań narzuconych na język modyfikacji dokumentów XML jest takie, które mówi, że język musi posiadać mechanizmy ograniczające zbiór przepytywanych i modyfikowanych dokumentów. Zwróćmy uwagę na to, że składnia XUpdate nie pozwala na wskazywanie dokumentów XML lub ich zbiorów. Jak zatem to wymaganie jest spełnione?

Polecenie modyfikacji języka XUpdate dotyczy mianowicie tzw. bieżących dokumentów lub bieżącej kolekcji. W poleceniu XUpdate nie ma możliwości bezpośredniego wskazania na dokument będący odbiorcą modyfikacji (można to zrobić jedynie pośrednio odpowiednio definiując wyrażenia ścieżkowe zapytania). A zatem, użytkownik przed wykonaniem modyfikacji musi w bazie danych dokumentów XML wskazać, który z dokumentów lub, która z kolekcji będzie uznana za bieżącą.

Taki sposób rozwiązania problemu ograniczania zbioru modyfikowanych dokumentów ma jedną wadę. Nie ma takim przypadku możliwości modyfikacji zbioru dokumentów w oparciu o informacje zawarte w innym zbiorze dokumentów.

A zatem, dla przykładu, nie będzie możliwości modyfikacji dokumentów dotyczących zespołów na podstawie dokumentów dotyczących pracowników, jeżeli dokumenty te nie współdzielą jednej kolekcji.<< Poprzedni slajd | Spis treści | Następny slajd >>