ZAWWW-2st1.2-w08.tresc-1.1-Slajd29

Z Studia Informatyczne
Wersja z dnia 19:23, 28 sie 2006 autorstwa Juliusz Jezierski (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Zalety AJAX

Zalety AJAX


Podstawową zaletą AJAX jest to, że umożliwia on uzyskanie poziomu interaktywności aplikacji dotychczas niedostępnego dla aplikacji internetowych. Aplikacje AJAX są przyjazne użytkownikom gdyż przypominają aplikacje desktopowe. Dodatkowo AJAX pozwala skrócić czas ładowania stron aplikacji dzięki możliwości asynchronicznego pobierania z serwera nie tylko danych, ale również kodu JavaScript ireguł stylistycznych CSS dopiero wtedy gdy będą potrzebne. Uzyskanie tego efektu wymaga oczywiście dokładnego przemyślenia sposobu funkcjonowania aplikacji i podziału kodu na części, które muszą być dostępne od początku i te, które można pobrać później.

Ważną pozytywną cechą AJAX jest też fakt powszechnego wsparcia technologii składowych AJAX przez obecne przeglądarki bez konieczności instalowania wtyczek czy bibliotek runtime, w przeciwieństwie do w pewnym stopniu alternatywnych dla AJAX rozwiązań takich jak aplety Java, aplikacje Java Web Start czy Flash.

Nie bez znaczenia jest też ograniczenie ilości danych przesyłanych z serwera do przeglądarki i przeniesienie części przetwarzania na komputer użytkownika. Dzięki temu redukuje się ruch w sieci i obciążenie serwera aplikacji.


<< Poprzedni slajd | Spis treści | Następny slajd >>