Teoria kategorii dla informatyków/Wykład 9: Sprzężenia I
Pojęcie sprzężenia jest jednym z najważniejszych w kursie teorii kategorii. Sprzężenie jest pewną prostą zależnością pomiędzy dwoma przeciwnie zwróconymi funktorami, która, jak się okazuje, występuje niezwykle często w matematyce.
Definicja 9.1 [sprzężenie I]

tworzą sprzężenie, jeśli dla dowolnej pary obiektów
istnieje naturalna bijekcja:W takim wypadku
nazywamy lewym sprzężeniem, nazywamy prawym sprzężeniem i całą sytuację opisujemy krótko jako:
Taka definicja wyjaśnia dobrze ideę sprzężenia, ale szczegóły trzeba rozszyfrować: naturalność bijekcji oznacza, że jest naturalnym izomorfizmem pomiędzy pewnymi funktorami (dociekliwym należy się wyjaśnienie, że oba te funktory są typu ), a naturalność , pomijając nieciekawe przekształcenia techniczne, sprowadza się ni mniej, ni więcej do faktu, że poniższe dwa diagramy komutują dla dowolnych morfizmów i :

Równoważnie do Definicji 9.1 powiemy więc, że:
Definicja 9.2
Wkrótce wykażemy, że jeśli funktor ma lewe sprzężenie (tzn. istnieje funktor taki, że ), to jest jedyny z dokładnością do izomorfizmu (tzn. ). Istnienie lewego lub prawego sprzężenia jest często ciekawym problemem matematycznym i jeśli da się udowodnić, sam dowód jest pożyteczną konstrukcją. Nie ma potrzeby dłużej strzępić języka, zobaczmy przykłady.
- Wolne funktory są lewymi sprzężeniami do funktorów zapominania. Np. jeśli 9.1. jest grupą, zaś jest zbiorem, to funkcje są w bijekcji z homomorfizmami typu , gdzie jest wolną grupą nad . A zatem , gdzie jest funktorem zapominania, zaś jest funktorem tworzącym wolną grupę nad . Inny przykład tego typu znajduje się w Zadaniu
- Przypuśćmy, że jest kategorią kartezjańsko zamkniętą. Niech . Wówczas funktor:
jest lewym sprzężeniem funktora Zadaniu 4.1 - definicja drugiego jest oczywista po przeczytaniu Zadania 3.6), co oznacza, że istnieje naturalna bijekcja pomiędzy morfizmami typu i morfizmami typu (dla ).
(przypomnijmy sobie definicje pierwszego z tych funktorów podaną w- Jeśli Zadania 8.1, obiekt jest granicą diagramu wtedy i tylko wtedy, gdy istnieje naturalny izomorfizm: są dowolnymi kategoriami, to funktor diagonalny jest lewym sprzężeniem do funktora . Rzeczywiście, wprost z
- Dla posetów para funkcji monotonicznych , jest sprzężeniem wtedy i tylko wtedy, gdy
Na przykład, inkluzja
posiada lewe sprzężenie, które powszechnie nazywa się funkcją sufit }:Rzeczywiście, równoważność definiująca sprzężenie:
zachodzi wtedy i tylko wtedy, gdy
jest najmniejszą liczbą całkowitą większą bądź równą .- Dualność Stone'a (patrz Ćwiczenia do Wykładu 6.). Twierdzenie Stone'a jest jednym z najważniejszych wyników matematyki XX wieku. W ograniczonym brzmieniu (tj. dualność między algebrami Boole'a a przestrzeniami Stone'a) udowodnione przez Marshalla Stone'a w 1939 roku, twierdzenie to po raz pierwszy jednoznacznie potwierdziło użyteczność metod topologii ogólnej w algebrze i dało początek topologii algebraicznej. Wspaniałe omówienie roli dualności Stone'a znajduje się w książce Stone Spaces P.T.Johnstone'a (Cambridge University Press, 1982).
Wracając do głównego wątku wykładu, zanalizujmy głębiej strukturę sprzężenia. Przy ustalonych oznaczeniach z Definicji 9.2 (pominiemy też wszelkie zbędne nawiasy) zauważmy, że jeśli przyjmiemy , to . Możemy więc położyć dla każdego morfizm typu :
Sama operacja
, która obiektowi przypisuje strzałkę jest transformacją naturalną typu , ponieważ każdy diagram:
komutuje. Rzeczywiście,
gdzie dwukrotnie wykorzystaliśmy naturalność
. Transformację nazywamy jednością sprzężenia .Pokażemy teraz, że bijekcja
może być całkowicie odtworzona za pomocą , to znaczy, że kolekcja komponentów wystarcza do zrekonstruowania bijekcji . Niech . Wówczas . Warto zapamiętać:(9.1)
Dualnie, jeśli przyjmiemy w Definicji 9.2, że , to możemy zdefiniować dla każdego strzałkę :
Transformację naturalną
nazywamy kojednością sprzężenia . Mając na uwadze, że oraz dla dowolnej mamy:(9.2)
co oznacza, że kojedność wystarcza do odtworzenia
, a co za tym idzie, .W końcu, zauważmy, że:
i podobnie:
Pokazaliśmy najważniejsze kroki następującego twierdzenia:
Twierdzenie 9.3
Przejdźmy do ostatniej charakteryzacji sprzężenia, które uwypukla uniwersalny charakter jedności sprzężenia. Przypomnijmy sobie definicję elementu uniwersalnego dla funktora reprezentowalnego Definicja 7.4): element jest uniwersalny jeśli dla każdego obiektu i elementu istnieje dokładnie jedna funkcja taka, że . Ale może być traktowany jako strzałka w ( jest dowolnym singletonem - obiektem końcowym ), Definicja elementu uniwersalnego może być więc uogólniona i postawiona dla funktorów dowolnego typu:
(
Definicja 9.4

Innymi słowy: każda strzałka
faktoryzuje się przez .Jak się okazuje, sprzężenie jest w pełni scharakteryzowane przez fakt, że jedność 9.2).
jest strzałką uniwersalną z do (przy oznaczeniach Definicji
Twierdzenie 9.5
- jest transformacją naturalną taką, że dla każdego , jest strzałką uniwersalną z do .
Dowód


Uwaga: Powyższe twierdzenie jest jednym z najpopularniejszych sposobów prezentowania sprzężenia. Śmiało możemy więc ująć je jako definicję:
Definicja 9.6 [Sprzężenie II]
Oto dalsze przykłady sprzężeń:
- Funktor Przykład 5.3) jest lewym sprzężeniem do funktora zapominania (bo jest funktorem wolnym). Dla zbioru jedność sprzężenia jest funkcją , czyli przekształca elementy na listy jednoelementowe. W tym przykładzie, dla funkcji , jedyną funkcją (oznaczoną ), która sprawia, że diagram: (patrz

komutuje, jest funkcja przypisująca liście jej długość.
- Niech oznacza kategorię przestrzeni metrycznych i funkcji niepowiększających odległości, zaś - kategorię przestrzeni metrycznych zupełnych, z takimi samymi morfizmami. Wówczas dla funktora zapominania istnieje lewe sprzężenie, które każdej przestrzeni metrycznej przypisuje jej uzupełnienie. Jednością tego sprzężenia jest rodzina odwzorowań, które elementowi przestrzeni metrycznej przypisują stały ciąg Cauchy'ego .
W Ćwiczeniach do tego wykładu omówimy szczegółowo zarówno przykłady, które już się pojawiły, jak i całkiem nowe, często być może zaskakujące Czytelnika sytuacje, których ukrytym mechanizmem jest sprzężenie.