Systemy mobilne wyklad 8-Slajd17
Zlozone obiekty powierzchniowe
Przy okreslaniu ksztaltu obiektu jednym ciagiem punktów, pewne problemy pojawiaja sie przy opisie obiektu powierzchniowego zlozonego, czyli takiego, który zawiera w sobie inne obiekty powierzchniowe. Klasycznym przykladem takiej sytuacji jest przypadek akwenu morskiego z wyspami.
Opisujac obiekt A przedstawiony na rysunku nalezy uwzglednic wylaczenie z niego obszaru B i C. Najprostszym najczesciej stosowanym sposobem opisu tego rodzaju obiektów powierzchniowych jest dodanie fikcyjnych polaczen miedzy obrysem zewnetrznym obiektu A i obrysami zewnetrznymi obiektów B i C. Dodatkowe polaczenia umozliwia opisanie obiektu A jednym ciagiem wezlów.
Np. przy opisie obiektu powierzchniowego zlozonego A (szary obszar) przedstawionego na rysunku dodano fikcyjnie polaczenie miedzy wezlem 1-9 (pokazane jako linia przerywana). Okreslenie ciagu wezlów rozpoczeto od wezla 1 i posuwano sie po granicy obszaru w ten sposób, aby opisywany obszar znajdowal sie po prawej stronie. W drugim kroku dochodzi sie do wezla z fikcyjnym polaczeniem i wchodzi na obszar zewnetrzny obszaru B (wezel 9). Dalej przesuwa sie po granicy tak, aby definiowany obszar znajdowal sie po prawej stronie. Po dojsciu do wezla 9 nastepuje powrót dodanym polaczeniem na granice zewnetrzna obiektu A i przejscie przez wezly 3,4,5. Konczy sie na punkcie 1, gdzie nastapilo rozpoczecie przetwarzania.
Obiekt A mozna opisac w nastepujacy sposób: A(W1,W2,W6,W7,W8,W9,W6,W2,W3,W4,W5,W1).