Systemy mobilne wyklad 2-Slajd13

Z Studia Informatyczne
Wersja z dnia 11:47, 29 sie 2006 autorstwa Msobczak (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Pozycjonowanie uzytkowników

Pozycjonowanie uzytkowników


Jednym z powazniejszych problemów w systemach mobilnych jest dokladne pozycjonowanie uzytkownika, a takze jego nawigacja w oparciu o dane przestrzenne zapisane w odpowiednich formatach.

Obecny rozwój technologiczny pozwala na wyposazenie róznego rodzaju pojazdów w nowoczesne systemy nawigacyjne, bazujace glównie na konstelacji satelitów GPS, a w przyszlosci GALILEO. Uzytkownik mobilny, wyposazony w niedrogi odbiornik satelitarny, moze okreslic swa pozycje z dokladnoscia do kilkunastu metrów.

Systemy satelitarne maja jednak pewne ograniczenia, zwlaszcza, jesli stanowia jedyne zródlo informacji pozycyjnej. Jednym z wystepujacych zjawisk jest zanik sygnalu z satelitów miedzy wysokimi budynkami, co w literaturze nosi miano problemu kanionów miejskich (ang. urban canyons). Jadac samochodem, czy wedrujac pieszo waskimi uliczkami czesto mozemy tracic sygnal z satelitów Navstar, co powoduje zanik informacji pozycyjnej. Stalo sie to przyczyna prac nad zintegrowanymi systemami nawigacyjnymi, gdzie polaczono odbiornik satelitarny z innymi urzadzeniami, np. systemami inercyjnymi, zliczeniowymi badz korzystajacymi z technologii GSM.


<< Poprzedni slajd | Spis treści | Następny slajd >>