Sw3.6-m6-1.2-Slajd7

Z Studia Informatyczne
Wersja z dnia 10:25, 4 wrz 2006 autorstwa PZakrzewski (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Systemy wbudowane(6)

Systemy wbudowane(6)


Wyniki pomiarów przemysłowych muszą posiadać określony poziom wiarygodności. Oprogramowanie realizujące zbieranie i przetwarzanie danych musi zatem być wyposażone algorytmy kontroli wiarygodności. Najczęściej stosuje się dwa podstawowe algorytmy. Pierwszy polega na sprawdzeniu, czy wartość mierzona A mieści się w zakresie pomiarowym czujnika. Drugi natomiast polega na sprawdzeniu prędkości zmian mierzonej wielkości i ocenie czy mieści się ona w realnie możliwym zakresie. Warunek ten definiuje się dla badanego procesu na podstawie znajomości jego dynamiki.

Jeśli naruszone zostanie któreś z kryteriów wówczas realizuje się powtórzenie pomiaru określoną liczbę razy (jeśli jest konieczność, to nawet kilkukrotnie), w przypadku utrzymania się błędu uzyskana wartość nie dalej przetwarzana. Jeśli naruszenie kryterium miało charakter incydentalny, wówczas system pobiera do przetwarzania właściwą wartość odrzucając pomiar zakłócony.

W procesach o wysokim stopniu zagrożenia stosuje się dodatkowe metody kontroli wiarygodności. Jedną z nich jest wyposażenie układu w kilka czujników pomiarowych różnego typu i porównywanie wyników uzyskiwanych z różnych czujników. Drugie rozwiązanie polega na porównaniu wyniku uzyskanego z pomiarów z wynikiem wyznaczonym na matematycznego opisu procesu (modelu matematycznego procesu).
<< Poprzedni slajd | Spis treści | Następny slajd >>