Sr-14-wyk-1.0-Slajd3

Z Studia Informatyczne
Wersja z dnia 13:34, 28 sie 2006 autorstwa Bgrabiec (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Elementy X.500

Elementy X.500


Standard X.500 zawiera opis usługi katalogowej, nie specyfikując jednak wielu elementów niezbędnych do implementacji tej usługi, pozostawiając decyzję dostawcom oprogramowania. Podstawowym elementem usługi, który jest objęty precyzyjną standaryzacją jest protokół komunikacyjny stosowany do wymiany danych klient-serwer i serwer-serwer. Jest to protokół Directory Access Protocol – DAP. Protokół ten został zdefiniowany dla rodziny protokołów OSI (ang. Open Standard Interconnection ). Niestety protokoły OSI nie zdobyły dużej popularności, m.in. z racji ich dużego stopnia złożoności. Obecnie jak wiadomo zdecydowanie najbardziej popularną rodziną protokołów sieciowych jest rodzina TCP/IP.

W usłudze X.500 nie ma sprecyzowanego standardu tekstowej reprezentacji nazw obiektów. Standard dotyczy jedynie binarnej reprezentacji na poziomie protokołu. Z tego powodu oprogramowanie pochodzące od różnych dostawców może stosować różne konwencje. Na slajdzie pokazano przykładowe dwie konwencje zapisu nazwy wyróżnionej obiektu stosowanej w dwóch różnych produktach.

Standard X.500 nie specyfikuje również standardu interfejsu programistycznego do programowania dostępu do usług katalogowych. Istnieje więc tyle interfejsów ilu dostawców oprogramowania.


<< Poprzedni slajd | Spis treści | Następny slajd >>