Semantyka i weryfikacja programów/Ćwiczenia 3

Z Studia Informatyczne
< Semantyka i weryfikacja programów
Wersja z dnia 14:16, 9 cze 2020 autorstwa Luki (dyskusja | edycje) (Zastępowanie tekstu - "\Longrightarrow\" na "\Longrightarrow")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Zawartość

Kończymy semantykę małych kroków i rozpoczynamy semantykę naturalną (duże kroki). Uzupełnimy semantykę naturalną języka TINY o semantykę naturalną wyrażeń boolowskich i arytmetycznych oraz semantykę błędów wykonania. Wreszcie dodamy nową instrukcję pętli , pozwalającą na niestrukturalne przerwanie lub wznowienie iteracji (instrukcje i ).


Rozszerzenia semantyki języka Tiny

Ćwiczenie 1

Zdefiniuj znaczenie wyrażeń boolowskich i arytmetycznych w języku TINY w stylu dużych kroków (semantyka naturalna).


Rozwiązanie


Ćwiczenie 2

Rozważ dodatkowo operację dzielenia:

i rozszerz semantykę z poprzedniego zadania. Dzielenie przez zero jest błędem i kończy natychmiast wykonanie programu. Oprócz stanu wynikiem programu powinna byc informacja o błędzie, jeśli błąd wystąpił.


Rozwiązanie


Ćwiczenie 3

Rozszerzmy język TINY o następującą instrukcję pętli:

to instrukcja pętli, stanowi instrukcję wewnętrzną. Instrukcja wychodzi z nabliższej otaczającej pętli i kontynuuje wykonanie programu od pierwszej instrukcji za tą pętlą. Instrukcja powraca na początek instrukcji wewnętrznej najbliższej otaczającej pętli .

Pozważ zarówno semantykę naturalną, jak i semantykę małych kroków.Rozwiązanie


Rozwiązanie

Zadania domowe

Ćwiczenie 1

Zaproponuj semantykę małokrokową dla rozszerzeń języka Tiny, które studiowaliśmy powyżej.


Ćwiczenie 2

Napisz semantykę naturalną dla nieznacznie rozszerzonej wersji instrukcji :

Identyfikator pełni tutaj rolę etykiety związanej z instrukcją , jest też parametrem dwóch pozostałych instrukcji. kończy teraz najbliższą otaczającą pętlę o etykiecie . Podobnie wznawia najbliższą otaczającą pętlę o etykiecie .

Przykład

Program

x: 
  a := 1; 
  y: 
     x;
    a := a-10;
  a := a+1;
a := a+2;


kończy działanie z wartością zmiennej . Za pomocą wcięć określiliśmy, do wnętrza której pętli należy każda z trzech ostatnich instrukcji przypisania. Niejednoznaczność bierze się oczywiście stąd, że pracujemy ze składnią abstrakcyjną. Składnia konkretna zawierałaby prawdopodobnie jakąś konstukcję "zamykającą" pętlę , np. .


Ćwiczenie 3

Napisz semantykę naturalną i małokrokową dla rozszerzenia języka TINY o wyrażenia z efektami ubocznymi:

Obliczenie wyrażenia polega na wykonaniu a potem na obliczeniu . Wartość wyrażenia jest taka, jak wartość wyrażenia a efektem ubocznym jest podstawienie tej wartości na zmienną .