Pr-1st-1.1-m12-Slajd13

Z Studia Informatyczne
Wersja z dnia 16:09, 7 wrz 2006 autorstwa Szopen (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Zgodne rozgłaszanie niezawodne: Specyfikacja

Zgodne rozgłaszanie niezawodne: Specyfikacja


Mechanizm zgodnego rozgłaszania niezawodnego (ang. regular reliable broadcast ) zapewnia dostarczenie wiadomości nawet w przypadku, gdy nadawca ulegnie awarii, jeżeli tylko jakikolwiek proces poprawny odebrał rozgłaszaną wiadomość.


Mechanizm ten ma z definicji następujące własności: ważności, braku powielania, braku samogeneracji, zgodności.


Własność ważności (ang. validity ) oznacza, że jeżeli proces jest poprawny, to każda wiadomość rozgłaszana przez ten proces jest ostatecznie dostarczona do . Warto zauważyć różnicę tej własności w porównaniu z własnością ważności podstawowego rozgłaszania niezawodnego.

Własność braku powielania (ang. no duplication ) oznacza, że jeżeli wiadomość jest dostarczona, to jest dostarczona co najwyżej raz.

Własność braku samogeneracji (ang. no creation ) oznacza, że jeżeli jakaś wiadomość jest dostarczona do procesu , to została wcześniej rozgłoszona przez jakiś proces .

Własność zgodności (ang. agreement ) oznacza, że jeżeli jakaś wiadomość została odebrana przez pewien poprawny proces (dostarczona do pewnego poprawnego procesu ), to ostatecznie wszystkie poprawne procesy odbiorą tę wiadomość. Ta własność określa podstawową różnicę w stosunku do podstawowego rozgłaszania niezawodnego, gdyż zapewnia, że wiadomości mogą zostać dostarczone nawet w przypadku, gdy ich nadawca uległ awarii. Równocześnie, własność ta w połączeniu z własnością ważności oznacza, że wiadomości rozgłaszane przez poprawny proces ostatecznie zostaną odebrane przez wszystkie poprawne procesy.


Zgodne rozgłaszanie niezawodne określane jest też często jako niepodzielne lub atomowe (ang. atomic broadcast ), gdyż gwarantuje, że albo wszystkie poprawne procesy odbiorą rozgłaszaną wiadomość, albo żaden z nich.


<< Poprzedni slajd | Spis treści | Następny slajd >>