Pr-1st-1.1-m11-Slajd68

Z Studia Informatyczne
Wersja z dnia 16:09, 7 wrz 2006 autorstwa Szopen (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Modele przetwarzania

Modele przetwarzania

Złożenie różnych założeń dotyczących procesów, rodzajów kanałów komunikacyjnych czy też klas detektorów awarii jest równoznaczne ze zdefiniowaniem specyficznych modeli przetwarzania.

Istnieje oczywiście bardzo wiele możliwych kombinacji przyjmowanych założeń, a stąd wiele modeli. W literaturze rozważane są na ogół modele: z jawnymi awariami, z ukrytymi awariami, z ostatecznie jawnymi awariami, ze wznowieniami po awariach oraz model losowy.

W modelu z jawnymi awariami (ang. fail-stop model , crash-stop ) procesy wykonują deterministyczne algorytmy, chyba że zaprzestaną działania w wyniku awarii. Kanały są niezawodne i jest dostępny doskonały detektor awarii. Rozwiązywanie problemów w tym modelu jest stosunkowo łatwe.

W modelu z ukrytymi awariami (ang. fail-silent model ) przyjmuje się, że procesy wykonują deterministyczne algorytmy, chyba że zaprzestaną działania w wyniku awarii, kanały są niezawodne, ale nie jest dostępny doskonały detektor awarii.

W modelu z ostatecznie jawnymi awariami (ang. fail-noisy model ) procesy wykonują deterministyczne algorytmy, chyba że zaprzestaną działania w wyniku awarii. Kanały są niezawodne, dostępny jest ostatecznie doskonały detektor awarii lub detektor typu .

W model ze wznowieniami po awariach (ang. fail-recovery , crash-recovery ) procesy wykonują deterministyczne algorytmy, chyba że zaprzestaną działania w wyniku awarii. Po awarii działanie procesu jest wznawiane. Procesy są połączone kanałami wytrwałymi.

W modelu losowym (ang. randomized model ) procesom udostępniona jest losowa wyrocznia, dzięki której mogą wybierać jedną z kilku możliwych ścieżek przetwarzania – w tym przypadku algorytmy nie są deterministyczne.


<< Poprzedni slajd | Spis treści | Następny slajd >>