Pr-1st-1.1-m11-Slajd21

Z Studia Informatyczne
Wersja z dnia 16:07, 7 wrz 2006 autorstwa Szopen (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Systemy synchroniczne

Systemy synchroniczne


Na drugim końcu klasyfikacji modeli w stosunku do modelu asynchronicznego, znajduje się model synchroniczny.

Systemy synchroniczne charakteryzują się synchronicznością przetwarzania i komunikacji oraz dostępnością zegara globalnego.

W przetwarzaniu synchronicznym istnieje i jest znane górne ograniczenie dotyczące czasu przetwarzania poszczególnych procesów, lub inaczej, względnych prędkości wykonywania procesów. Można zatem łatwo określić czas, po którym dane zadanie powinno zostać wykonane przez proces. Takimi zadaniami może być wysłanie lub odebranie wiadomości lub też przetwarzanie lokalne.

W komunikacji synchronicznej istnieje znane górne ograniczenia czasu transmisji wiadomości przez kanały komunikacyjne. Jest to innymi słowy czas potrzebny aby komunikat wysłany przez nadawcę dotarł od adresata w najgorszym przypadku.

Dostępność zegara globalnego oznacza możliwość lokalnego odczytu przez procesy aktualnego stanu wspólnego zegara globalnego. Odczyt ten jest precyzyjny bądź obarczony znanym maksymalnym błędem odczytu lokalnego w stosunku do wartości zegara globalnego.


Niestety, z uwagi na silne założenia dotyczące czasu, konstrukcja systemów synchronicznych jest bardzo trudna. Ponadto, w systemach tego typu trzeba zakładać czasy maksymalne, na ogół znacznie większe niż czasy średnie. Takie założenie prowadzi zwykle w praktyce do istotnego zmniejszenie efektywności aplikacji.


<< Poprzedni slajd | Spis treści | Następny slajd >>