Pr-1st-1.1-m03-Slajd30

Z Studia Informatyczne
Wersja z dnia 17:01, 2 wrz 2006 autorstwa Szopen (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Cechy monitora

Cechy monitora

Monitor może odczytywać (obserwować) zmienne lokalne procesu , a więc określać stan lokalny procesu. Monitor nie ma natomiast możliwości zmiany stanu procesu przez przypisanie jego zmiennym lokalnym nowych wartości.

Ponadto, monitor może obserwować i kontrolować zdarzenia komunikacyjne. Kontrola ta polega na uzupełnianiu wiadomości wysyłanych przez o dodatkową informację sterującą adresowaną do monitora procesu docelowego, oraz na przechwytywaniu wiadomości skierowanych do procesu i interpretacji zawartej w nich informacji sterującej. W efekcie, wiadomości nadchodzące mogą być zatrzymane na pewien okres przez monitor i przekazane procesowi docelowemu dopiero, gdy spełnione zostaną określone warunki. Przyjmiemy, że przekazywanie wiadomości przez monitor procesowi docelowemu odpowiada wykonaniu operacji deliver(), gdzie jest nadawcą wiadomości . Operacja ta powoduje uaktywnienie zdarzenia odbioru e_receive(). Zakładamy przy tym, że stymulowane operacjami deliver() zdarzenia e_receive() zachodzą w kolejności wykonywania operacji deliver().

W ogólności, monitory nie muszą być wyróżnione jako specjalne procesy, gdyż ich zadanie może pełnić oprogramowanie wbudowane w proces aplikacyjny, zgodnie z regułami superpozycji oprogramowania. Takie podejście nazywa się czasami instrumentacją. Tak więc wyróżnienie monitorów jest w istocie jedynie sprawą interpretacji i implementacji.


<< Poprzedni slajd | Spis treści | Następny slajd >>