|
Rysunek 3 przedstawia panel czołowy wirtualnego przyrządu pomiarowego JTFA (Joint Time-Frequency Analyser) skonstruowanego przez autorów. Przyrząd ten jest udostępniony w sieci jako aplet poprzez dowolną przeglądarkę WWW Przyrząd JTFA może być wykorzystywany do analizy czasowo-częstotliwościowej dowolnych sygnałów jednowymiarowych zapisanych uprzednio w plikach. Istnieje też możliwość wczytania sygnału przy pomocy karty zbierania danych zainstalowanej w komputerze. Jeśli używamy karty zbierania danych musimy określić parametry związane z pobraniem sygnału. W szczególności są to parametry sygnału: częstotliwość próbkowania (Sampling Rate) i ilość próbek (# of Samples) oraz parametry związane z kartą: numer kanału (Channel), z którego odczytujemy dane i wzmocnienie w kanale (Gain). Po wybraniu opcji ACQ SIGNAL nastąpi pobranie sygnału. Zakres częstotliwości analizy jest zawarty w przedziale od składowej stałej do częstotliwości Nyquista, tj. połowy częstotliwości próbkowania. Najwyższa możliwa do uzyskania częstotliwość próbkowania zależy od użytej karty zbierania danych i od możliwości komputera. Częstotliwość próbkowania nie wpływa na wyniki obliczeń, ale jest odzwierciedlana jako oś y widma mocy i spektrogramu. Sygnał wczytany poprzez kartę można zapisać w pliku w celu późniejszego jego wykorzystania (opcja SAVE). Z kolei wybranie polecenia READ FILE umożliwia wczytanie sygnału zapisanego w pliku. Dane w pliku powinny mieć format wektora kolumnowego liczb (znaki ASCII). Nazwa wczytanego pliku jest zawsze widoczna w polu File Name.
Wirtualny przyrząd pomiarowy JTFA wykorzystuje następujące pola wyświetlania danych (rys.3):
- wyświetlacz widmo mocy / widmo chwilowe (power spectrum / instantenous spectrum) pokazuje klasyczne widmo mocy albo widmo chwilowe w zależności od ustawień,
- wyświetlacz spektrogramu pokazuje widmo w skali czasu dla wybranej metody analizy; wartości widma są w tym przypadku symbolizowane przy użyciu kolorów,
- wyświetlacz sygnału analizowanego w czasie.
Sposób wyświetlania danych można zmienić przez przestawienie przełącznika Linear/dB i/lub Cursor. Przełączenie Linear/dB zmienia sposób prezentowania spektrogramu ze skali liniowej na decybelową i odwrotnie. Przełącznik Cursor włącza lub wyłącza wyświetlanie kursorów. Jeśli kursory są włączone wyświetlacz widma mocy zamienia się w wyświetlacz widma chwilowego. Widmo chwilowe jest liczone dla czasu wskazywanego przez kursor (oś x). Do trybu wyświetlania widma mocy można w dowolnej chwili powrócić wciskając przycisk Power Spectrum.
W opisywanym przyrządzie wirtualnym do analizy czasowo-częstotliwościowej sygnału jednowymiarowego można wykorzystać jeden z algorytmów:
- krótkoczasową transformatę Fouriera (STFT)
- transformację Gabora
- i inne
Najprostszą z tych metod jest STFT (Short Time Fourier Transform). Przed jej użyciem należy określić okno analizy (Window Type) oraz długość okna (Window Length), tak aby uzyskać najlepszy kompromis pomiędzy rozdzielczością w czasie i częstotliwości. Można wybrać okna: prostokątne, Hanninga, Hamminga, Blackmana-Harris’a, Blackmana. Jeśli wydłużamy okno uzyskujemy lepszą rozdzielczość w częstotliwości, ale rozdzielczość w czasie staje się gorsza i na odwrót.
Transformacja Gabora jest bardziej skomplikowana obliczeniowo, ale w wyniku uzyskujemy lepszą rozdzielczość czasowo-częstotliwościową. Przed wybraniem tej metody musimy podać wartości: Order, Var i Window Length. Oknem stosowanym w metodzie Gabora jest optymalne okno Gaussa opisane przez podanie długości (Length) i wariancji (Var). Wartość rządu (Order) określa rozdzielczość, ale jednocześnie poziom niepożądanych interferencji pomiędzy elementami analizowanego sygnału. Im wyższy jest rząd tym lepsza jest rozdzielczość czasowo-częstotliwościowa. Jednocześnie ze zwiększaniem rzędu coraz bardziej widoczne są pasożytnicze interferencje. Także czas obliczeń jest proporcjonalny do rzędu. Zwykle wybranie rzędu na poziomie trzy do pięciu daje najlepszy kompromis pomiędzy rozdzielczością i zawartością pasożytniczych interferencji. Pewną eliminację pasożytniczych interferencji można również uzyskać zmniejszając wariancję okna Gaussa (Var), ale jednocześnie ulega pogorszeniu rozdzielczość czasowo-częstotliwościowa.
|