Biografia Neumann, John von

Z Studia Informatyczne
Wersja z dnia 19:11, 15 gru 2006 autorstwa Patola (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Neumann.jpg

John von Neumann (1903-1957) – amerykański inżynier chemik, fizyk, matematyk i informatyk pochodzenia węgierskiego.

Wniósł znaczący wkład do wielu dziedzin matematyki m.in. logiki matematycznej, teorii mnogości, teorii liczb; udowodnił twierdzenie min-max. W 1944 r. napisał, razem z Oskarem Morgensternem, The Theory of Games and Economic Behavior, stając się twórcą teorii gier. Von Neumann był też autorem pierwszej, matematycznie przemyślanej książki z mechaniki kwantowej, w której omawia Przestrzeń Hilberta oraz podaje definicję entropii. Oprócz tego był jednym z pionierów informatyki.

Po uzyskaniu matury von Neumann studiował na kilku europejskich uniwersytetach (ETH Zürich, Budapeszt, Göttingen, Hamburg, Berlin). W latach 1926-1930 był najmłodszym docentem na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie. Jesienią 1929 r. został zaproszony przez Oswalda Veblena do Princeton, dokąd w 1930 r. wyjechał i rozpoczął pracę naukową na tamtejszym Uniwersytecie. W 1933 r. objął stanowisko profesora matematyki na nowo założonym, elitarnym Institute for Advanced Study. Innym znanym wykładowcą tego instytutu był Albert Einstein.

EDVAC (Electronic Discrete Variable Automatic Computer) - pierwsza programowalna maszyna obliczeniowa wg projektu Neumanna, 1952

Od 1943 r. von Neumann uczestniczył w projekcie Manhattan, w ramach którego zbudowano pierwszy efektywnie funkcjonujący reaktor atomowy oraz pierwszą bombę atomową. Z tego okresu pochodzą takie osiągnięcia jak: rozwój pierwszej metody numerycznej dla rozwiązania hiperbolicznego, wielozmiennego równania różniczkowego, jak również rozwój architektury komputerowej, zwanej architekturą Neumanna, która została opisana w 1945 r. w książce First Draft of a Report on the EDVAC. W 1956 r. von Neumann otrzymał nagrodę Amerykańskiego Towarzystwa Meteorologicznego za wkład w rozwój meteorologii - stworzenie szybkich komputerów elektronicznych do zastosowań meteorologicznych i kierowanie grupą naukową, która opracowała pierwszą prognozę numeryczną pogody.

Oprócz pracy naukowej von Neumann był też aktywny politycznie. Przed zrzuceniem bomby atomowej na Japonię należał do Target Committee, który współdecydował o wyborze celu bomb. Von Neumann proponował zrzucenie bomby na Kyoto, argumentując, że miasto to jest dla Japończyków ważnym centrum religijnym. Brał też udział w projektach rakiet balistycznych oraz w projekcie budowy bomby wodorowej.Opracowanie: zespół wsparcia multimedialnego