Biografia Markow, Andriej
Andriej Markow (1856-1922) – matematyk rosyjski.
Obszarem zainteresowań Markowa był głównie rachunek prawdopodobieństwa, a jego prace z tej dziedziny walnie przyczyniły się do dalszego rozwoju matematyki. Dzięki jego osiągnięciom można dzisiaj także rozwiązywać wiele zagadnień statystycznych z zakresu fizyki i chemii.
Matematyka zaczęła interesować młodego Markowa już w gimnazjum, po którego ukończeniu wstąpił na wydział matematyczny Uniwersytetu Petersburskiego. Ukończył studia w 1878 z tytułem kandydata nauk. W tym samym roku uzyskał złoty medal za pracę z zakresu równań różniczkowych, po czym rozpoczął pracę na Uniwersytecie Petersburskim. W roku 1880 został docentem, w sześć lat później profesorem, a w 1905 r. nadano mu tytuł zasłużonego profesora. Równocześnie pracował w Akademii Nauk i w 1896 r. otrzymał tytuł członka Akademii.
Wszystkie prace Markowa związane są ze szkołą Czebyszewa. Zajmował się kolejno teorią liczb, analizą matematyczną i rachunkiem prawdopodobieństwa. Badając schematy kolejnych doświadczeń stwierdził, że założenie niezależności nie może być przyjęte, wyróżnił więc schemat doświadczeń zależnych, zwany obecnie łańcuchem Markowa. Dało to początek rozwoju tak ważnego działu nowoczesnego rachunku prawdopodobieństwa, jakim stała się teoria procesów stochastycznych Markowa.
Markow znany jest nie tylko jako wielki matematyk, ale i jako człowiek solidaryzujący się w śmiały sposób z ideałami postępu. I tak na przykład, gdy Lew Tołstoj za swoją działalność został oficjalnie wyłączony z kościoła rosyjskiego, Markow w liście do władz kościelnych odmówił swojej przynależności do cerkwi. Gdy Gorkiemu nie przyznano tytułu członka Akademii Nauk, Markow zrzekł się wszystkich tytułów i odznaczeń nadanych mu przez Akademię.
Opracowanie: zespół wsparcia multimedialnego