Biografia Hausdorff, Felix: Różnice pomiędzy wersjami

Z Studia Informatyczne
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
 
Linia 10: Linia 10:


Ciekawostką jest fakt, że w latach 1987-1904 Hausdorff publikował również rozprawy filozoficzne i prace literackie pod pseudonimem „Paul Mongré”.
Ciekawostką jest fakt, że w latach 1987-1904 Hausdorff publikował również rozprawy filozoficzne i prace literackie pod pseudonimem „Paul Mongré”.
----
''Opracowanie: zespół wsparcia multimedialnego''

Aktualna wersja na dzień 15:40, 16 gru 2006

Hausdorff.jpg

Felix Hausdorff (1868-1942) – matematyk niemiecki.

Hausdorff zasłynął jako współtwórca topologii. Poza tym wniósł poważny wkład w rozwój analizy funkcjonalnej i teorii mnogości, gdzie konsekwentnie badał pojęcie mocy zbioru; wprowadził pojęcie zbioru częściowo uporządkowanego; zajmował się badaniem liczb porządkowych. Sformułował i udowodnił twierdzenie o łańcuchu maksymalnym, które jest równoważne aksjomatowi wyboru. Badał systematycznie przestrzenie metryczne i przestrzenie T2, nazywane dziś przestrzeniami Hausdorffa.

Studia matematyczne ukończył na Uniwersytecie w Lipsku, a w 1895 r. złożył tam rozprawę habilitacyjną. Około roku 1904 podjął systematyczne studia w teorii mnogości i topologii. W roku 1910 przeniósł się do Bonn, a trzy lata później uzyskał stanowisko profesora zwyczajnego w Greifswaldzie. Tam w 1914 r. opublikował swe klasyczne dzieło Grundzüge der Mengenlehre, zawierające podstawy topologii. W 1921 r. wrócił do Bonn, gdzie pracował do roku 1935. Mimo złożenia przysięgi na wierność Hitlerowi, jako osoba rasowo nieczysta (z pochodzenia był Żydem), zmuszony został przez hitlerowców do złożenia profesury i przejścia na emeryturę. Nadal zajmował się topologią, lecz jego wyniki nie mogły zostać opublikowane w Niemczech.

W roku 1941 Hausdorff, wraz z rodziną, znalazł się na liście osób przeznaczonych do wywiezienia do obozu koncentracyjnego, lecz dzięki interwencji Uniwersytetu w Bonn zdołał tego uniknąć. Nie mogąc znieść życia w stanie permanentnego zagrożenia, w 1942 r. Hausdorff wraz z żoną popełnił samobójstwo.

Ciekawostką jest fakt, że w latach 1987-1904 Hausdorff publikował również rozprawy filozoficzne i prace literackie pod pseudonimem „Paul Mongré”.Opracowanie: zespół wsparcia multimedialnego