Biografia Ettingshausen, Andreas Freiherr von

Z Studia Informatyczne
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Ettingshausen-portret.jpg

Andreas Freiherr von Ettingshausen (1796-1878) – niemiecki matematyk i fizyk.

Zasłynął jako jeden z pierwszych konstruktorów maszyny elektromagnetycznej, pozyskującej prąd z indukcji elektrycznej. Zajmował się również zagadnieniami związanymi z optyką oraz napisał podręcznik (Lehrbuch der Physik, 1844), który miał istotny wpływ na prowadzenie zajęć z zakresu fizyki.

Ettingshausen rozpoczął swoje studia w Wiedniu, gdzie uczęszczał na zajęcia w instytcie filozofii i prawa oraz do ówczesnej szkoły wojskowej. W 1817 r. został adiunktem w katedrze matematyki i fizyki Uniwersytetu Wiedeńskiego. W 1819 r. objął stanowisko profesora fizyki w Innsbrucku, a dwa lata później profesora matematyki wyższej w Wiedniu. Jego praca stanowi przełom w historii Uniwersytetu Wiedeńskiego. W 1834 r. objął również dyrekcję wiedeńskiej katedry fizyki, a od 1848 r. wykładał ponadto na politechnice.

Poza wspomnianą publikacją, inne znane prace Ettingshausena to: Die kombinatorische Analysis (1826) oraz Die Prinzipien der heutigen Physik (1857). Ettingshausen współpracował także z Baumgartnerem nad Naturlehre (1842). Wspólnie wydawali również w latach 1826-32 periodyk matematyczno-fizyczny Zeitschrift für Physik und Mathematik.Opracowanie: zespół wsparcia multimedialnego