Biografia Bell, Eric Temple

Z Studia Informatyczne
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Bell-portret.jpeg

Eric Temple Bell (1883-1960) – amerykański matematyk i pisarz science-fiction szkockiego pochodzenia.

Zajmował się teorią liczb i kombinatoryką. Od jego nazwiska pochodzą takie pojęcia jak liczby Bella, szeregi Bella czy wielomiany Bella.

Men of Mathematics to szkice biograficzne słynnych matematyków, będące czołowym dziełem Bella, 1937

Bell uczęszczał na zajęcia na Uniwersytecie Stanford i Columbia, gdzie był studentem Cassiusa Jacksona Kaysera. Nauczał później na Uniwersytecie w Waszyngtonie i Kalifornijskim Instytucie Technologii (Caltech). W 1924 zdobył Nagrodę imienia Bochera, ufundowaną przez Amerykańskie Towarzystwo Matematyczne (American Mathematical Society – ATM), jako wyróżnienie za jego pracę w dziedzinie analizy matematycznej.

Bell jest autorem szkiców biograficznych zatytułowanych Men of Mathematics (1937), które po dziś dzień ukazują się drukiem. Książka ta pozyskała sobie wielu zwolenników i zachęciła sporo osób do zainteresowania się matematyką, choć przez wielu historyków matematyki uważana jest za daleką od doskonałości pod względem faktograficznym. Bell napisał również szereg powieści science-fiction pod pseudonimem John Taine, które jednak obecnie są mało popularne. Wydana w 1993 biografia Bella autorstwa Constance’a Reida, The Search for E.T. Bell, przedstawia go jako człowieka skrytego, ekscentrycznego i tajemniczego.

Jego prace naukowe obejmują m.in. takie tytuły jak: Algebraic Arithmetic (1927), The Search for Truth (1934), The Development of Mathematics (1945) czy Mathematics: Queen and Servant of Science (1951). Jako John Taine napisał m.in. The Purple Sapphire (1924), Green Fire (1928), The Greatest Adventure (1929), The Time Stream (1931), Before the Dawn (1934) czy The Crystal Horde (1952).Opracowanie: zespół wsparcia multimedialnego