Sr-13-wyk-1.0-Slajd30

From Studia Informatyczne

NFS

NFS


NFS (Network File System) jest standardem sieciowego systemem plików stworzonym przez firmę Sun Microsystems. Istnieje wiele implementacji systemu NFS. NFS został stworzony z myślą o możliwości pracy na wielu platformach systemowych w środowiskach heterogenicznym. Wraz z rozwojem systemu NFS powstają kolejne jego wersje. Najnowsza wersja została opatrzona numerem 4.

Spójrzmy teraz na główne cechy systemu NFS. NFS umożliwia wyeksportowanie części struktury katalogowej wraz z zawartością, czyli plikami na inny zdalny komputer. Na tym zdalnym komputerze wyeksportowana część struktury katalogowej jest zaszywana w lokalnej strukturze plików w taki sposób, aby dostęp do danych niczym nie różnił się od operacji na lokalnych plikach. Sam proces importowania i przyłączania zdalnej struktury katalogów określany jest jako montowanie. W systemie tym role klienta i serwera może praktycznie pełnić każdy komputer, który posiada odpowiednie oprogramowanie.

NFS jest jednym z najczęściej używanych systemów plików tego typu. Charakteryzuje się przeźroczystością na poziomie położenia, wędrówki, dostępu. W najnowszej wersji systemu NFS widać dążenie twórców do zwiększenia skalowalności systemu. Przejawem tego jest m.in. przygotowanie pewnych prostych mechanizmów do zastosowania replikacji, która nie była w ogóle wspierana w poprzednich wersjach tego systemu.


<< Poprzedni slajd | Spis treści | Następny slajd >>